Obálka audioknihy Divadlo, divadlo, divadlo Tyl

Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2016
Série: Divadlo divadlo divadlo

Divadlo, divadlo, divadlo Tyl - audiokniha obsahuje miniserii určenou pouze pro digitální prodej, která je věnovaná divadlu a autorům s divadlem spjatým. Autor původního textu Josef Kajetán Tyl. Účinkují Ladislav Boháč, Blanka Bohdanová, Jiří Dohnal, Eva Boušková, Miroslav Doležal, Leopolda Dostálová, Naďa Gajerová, Libuše Havelková a další.

Josef Kajetán Tyl (4.2.1808 – 11.7.1856) byl český dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář.
Byl nejvýraznější osobností českého divadla ve 30. a 40. letech 19. století, osobností reprezentující mladou romantickou uměleckou inteligenci, kterou si získal svojí vzdělaností a všestranným uměleckým talentem. Pro divadlo se nadchl již za studií; navštěvoval německá i česká divadelní představení. Snahy o nové české divadlo byly hned od počátku spjaty s jeho jménem - nebyl spokojen s úrovní českých představení ve Stavovském divadle, toužil založit vlastní divadelní společnost, což se mu pro nedostatek prostředků nedařilo.
Byl členem kočovných divadelních společností, upravoval pro ně hry; aby vyřešil svoji finančí situaci, s pomocí přátel získal místo písaře ve vojenské kanceláři. I nadále pak věnoval svůj volný čas divadlu a literatuře.. V roce 1833 se stal redaktorem časopisu "Jindy a nyní", který po roce přejmenoval na "Květy české", později na "Květy". Psal pro ně své povídky a básně, překládal práce uznávaných autorů.
Ve svých divadelních hrách se nechal inspirovat díly rakouských divadelníků, byla mu blízká jejich snaha spojit komerční záměry s výchovnými cíly.
Tyl se ale více soustředil na morální aspekt svých her, než na záměr diváka pobavit.
Mezi jeho nejznámější díla patří Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Tvrdohlavá žena aneb Zamilovaný školní mládenec, Paní Marjánka, matka pluku, Paličova dcera, Lesní panna aneb Cesta do Ameriky, Strakonický dudák aj.

Obsah:
1. Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři. Hra o 5 dějstvích
Drahomíra a její synové. Obraz z českých dějin
2. 1. část
3. 2. část
4. Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři. Hra o 5 dějstvích
Paličova dcera. Hra o 5 dějstvích
5. 2. dějství
Tvrdohlavá žena aneb Zamilovaný školní mládenec. Původní národní báchorka ve třech jednáních
6. 3. dějství, 6.-11. výstup
7. Lesní panna aneb Cesta do Ameriky. Hra o 6 obrazech
Strakonický dudák. Národní báchorka se zpěvy o 3 dějstvích (9 obrazech)
8. 1. jednání - kouzelné dudy
9. Peníze jsou páni světa. Kuplet
Fidlovačka. Hra se zpěvy
10. Podej mi ruku k pomoci
11. Fidlo, fidlo, fidlovačka...
12. Kde domov můj
Paní Marjánka, matka pluku. Hra o 4 dějstvích
13. 1. dějství, 3. výstup
14. 2. dějství, 1. výstup
15. 2. dějství, 2. výstup .
16. Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři. Dramatické oratorium o dvou dílech

Série Divadlo divadlo divadlo