George Bernard Shaw - Album scén z divadelních her

Délka: 2 h 19 min
Interpret: Bohumil Bezouška
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2015
Typ souboru: MP3
Velikost: 131 MB

George Bernard Shaw - Album scén z divadelních her - audiokniha obsahuje úryvky z her, jejichž autorem je George Bernard Shaw. Účinkují Bohumil Bezouška, Josef Bláha, Blanka Bohdanová, Vladimír Brabec, Otakar Brousek, Vlasta Fialová a další.

Divadlo, divadlo, divadlo - miniserie určená pouze pro digitální prodej je věnovaná divadlu a autorům s divadlem spjatým.

George Bernard Shaw (*26. 7. 1856 - 2. 11. 1950} byl anglický dramatik, prozaik a esejista irského původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925. Své pravé umělecké pole našel Shaw až v dramatické tvorbě, ve které uplatnil svůj jasný, kritický a ironický intelekt. Stal se zakladatelem moderního anglického dramatu a nejvýznamnějším anglickým dramatikem po Williamu Shakespearovi. České divadlo, po staletí ovlivňováno a poznamenáno shakespearovským kultem, ve 20. století obrátilo pozornost k dílu Shakespearova protichůdce a představitele typické anglické komedie, jakým byl G.B.Shaw. Je typické, že jej neprve objevilo Národní divadlo a postupně uvádělo jeho díla, která však nedosáhla většího množství repríz /Člověk nikdy neví (1906), Živnost paní Warenové (1907), Motýl (1908)/; první velký úspěch zaznamenala hra Pygmalion (1913), která se stala oporou kmenového repertoáru NDa hrála se až do dvacátých let. Dalším velkým úspěchem byl Caesar a Kleopatra (1917). Ještě ve válečném období upoutával české prostředí svým odsudkem války a svou pacifistickou tendencí. Nové nastudování Živnosti paní Warenové je podstatně úspěšnější a i další hry G.B Shawa (Pekelník, Kateřina Veliká, Milionářka, Svatá Jana, Androkles a lev a další) , které mají na repertoáru už i další česká divadla (Vinohradské, Realistické, Komorní a i divadla v Brně aj.) přibližují jeho dílo skoro v jeho celistvosti Naše divadlo se tedy může pyšnit tím, že vycítilo velikost G.B.Shawa již v jeho prvních jevištních rozbězích. Nešlo mu přitom jen o jeho zábavnost, která zaručuje divácký úspěch; šlo mu o životní a světový názor dramatika, který byl blízký české povaze svým úsměvným skepticismem a sarkastickou kritičností.

Obsah:
Caesar a Kleopatra - Historická hra o 4 dějstvích
1. Scéna z 1. dějství
2. Scéna z 2. dějství
3. Scéna z 3. dějství
4. Scéna z 4. dějství
5. Kateřina Veliká. Komedie o 4 dějstvích
6. Živnost paní Warrenové - Hra o 4 dějstvích
7. Pygmalion - Komedie o 5 dějstvích
8. Milionářka - Komedie o 4 dějstvích
9. Androkles a lev - Komedie o 2 dějstvích
10. Pekelník
11. Svatá Jana - Hra o 6 obrazech a epilogu

více

Série Divadlo divadlo divadlo

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma