Obálka audioknihy Duch Llana Estacada

Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

Old Shatterhand a Vinnetou na scéně – záruka dobrého konce.

Díky semknutému ději je příběh jedním z nejlepších, které Karel May napsal. Nepostrádá napětí, ale i vtipnou lehkost a odhodlané postavy.

Jedno z nejznámějších děl Karla Maye se odehrává v pustině Llano Estacado na pomezí Texasu a Nového Mexika. Vystupuje v něm řada známých postav Mayova Divokého západu – Vinnetou, Old Shatterhand a k potěše čtenářů i další oblíbení hrdinové jako Hobble Frank, Dlouhý Davy, Tlustý Jimi či „duch prérie“ Bloody Fox. Ti všichni bojují s padouchy, kteří kradou tyčky, jež ukazují správnou cestu pouští, a přesunují je jiným směrem, aby své oběti zahubili žízní a mohli je snadno oloupit. Vyprávění nepostrádá napětí, ale i vtipnou lehkost, dobrodružství, zajímavý děj a odhodlané postavy. Kniha volně navazuje na příběh Syn lovce medvědů, s nímž často vychází pod titulem Mezi supy.

KAREL MAY
Německý spisovatel, autor dobrodružných románů. Proslul zejména příběhy o indiánském náčelníku Vinnetouovi a zálesáku Old Shatterhandovi. Narodil se do početné rodiny tkalce v Ernsthallu vsaském Podkrušnohoří. Ve škole byl velmi nadaný žák, učil se francouzsky, anglicky a latinsky, hrál na klavír, housle a varhany. Stal se učitelem, avšak po osobních a zdravotních peripetiích zůstal bez práce a bez prostředků. Začal psát povídky odehrávající se v exotických krajích, v jedné z nich nazvané Old Firehand přivádí na scénu apačského náčelníka Vinnetoua. Mayovy knihy se vyznačují humanismem, vyzdvihují mír a rovnost lidí všech ras a vyznání, nechybí jim ani humor a jistá míra nadsázky. Jeho vysněné ideály o rovnosti všech ras však byly těžce konfrontovány se skutečností během jeho cesty do Orientu na sklonku 19. století.

PAVEL SOUKUP
Český herec, dabér a voiceover. Vystudoval žurnalistiku a divadelní fakultu AMU. Prošel divadly v Olomouci, Liberci a Městskými divadly v Praze. Později se stal členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Věnuje se také dabingu. Jeho hlas je spjat zejména s herci Arnoldem Schwarzeneggerem a Dolphem Lundgrenem. Ve videohře Mafia II namluvil postavu Jimmyho. Jeho hlas známe také z rozhlasových her a audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Karla Maye Duch Llana Estacada, vydané nakladatelstvím Albatros v roce 2022. Text copyright © Karel May, 1888. Z německého originálu Der Geist des Llano Estacado přeložil Vítězslav Kocourek. Translation © Vítězslav Kocourek. Text upravila Věra Houbová. Čte Pavel Soukup. Režie, zvuk Jan Koukal. Hudba Vratislav Hubička. Technická redakce Marie Typovská. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Duch Llana Estacada, autor Karel May, čte Pavel Soukup.