Obálka audioknihy Černý mustang

Interpret: Jiří Vyorálek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

Náčelník Komančů osnuje úklady, ale nepočítá s Old Shatterhandem a Vinnetouem.

Vinnetou s Old Shatterhandem překazí plány náčelníka Komančů Černého mustanga na zastavení stavby železnice a přepadení osady bělochů.

Žádný z rudých kmenů dosud nevykopal válečný tomahavk. Komančové a jejich náčelník Černý mustang si však zahrávají s ohněm – snaží se přemoci Vinnetoua a Old Shatterhanda, překazit stavbu železnice a přepadnout bělošskou osadu.

Skvěle napsaný román, v němž se to hemží lumpy, padouchy, ale i chrabrými chlapy a čestnými gentlemany, vyšel v češtině poprvé v roce 1908 a od té doby stále fascinuje čtenáře v mnoha opakovaných vydáních. Nechme se unést hlasem Jiřího Vyorálka, který přivádí na scénu urostlého, dosněda opáleného bělocha se světlým, dobře pěstěným plnovousem, v řasnatých kalhotách a přiléhavém kabátě a jeho rudého bratra vyzařujícího klid, důstojnost a sebevědomí. Nové dobrodružství Old Shatterhanda, Vinnetoua a jejich přátel začíná…

KAREL MAY
Německý spisovatel, autor dobrodružných románů. Proslul zejména příběhy o indiánském náčelníku Vinnetouovi a zálesáku Old Shatterhandovi. Narodil se do početné rodiny tkalce v Ernsthallu vsaském Podkrušnohoří. Ve škole byl velmi nadaný žák, učil se francouzsky, anglicky a latinsky, hrál na klavír, housle a varhany. Stal se učitelem, avšak po osobních a zdravotních peripetiích zůstal bez práce a bez prostředků. Začal psát povídky odehrávající se v exotických krajích, v jedné z nich nazvané Old Firehand přivádí na scénu apačského náčelníka Vinnetoua. Mayovy knihy se vyznačují humanismem, vyzdvihují mír a rovnost lidí všech ras a vyznání, nechybí jim ani humor a jistá míra nadsázky. Jeho vysněné ideály o rovnosti všech ras však byly těžce konfrontovány se skutečností během jeho cesty do Orientu na sklonku 19. století.

JIŘÍ VYORÁLEK
Český divadelní, filmový a televizní herec. Pochází z Třebíče, vystudoval brněnskou JAMU a po angažmá v Divadle v 7 a půl a v Divadle Husa na provázku pobýval několik let na volné noze. Za tu dobu ztvárnil řadu rolí v Divadle Reduta. Od září 2013 je stálým členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí. Je často k vidění na televizní obrazovce i filmovém plátně. Známý je z televizních seriálů České století, První republika a Stíny v mlze, z filmu Muži v říji, ceněné jsou jeho divadelní kreace. Za jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Michálka byl v roce 2007 nominován na Cenu Thálie.

Nahrávka vznikla podle knihy Karla Maye Černý mustang, vydané SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy v roce 1968. Text copyright © Karel May, 1897. Z německého originálu Halbblut volně vypráví Vítězslav Kocourek. Translation © Vítězslav Kocourek. Čte Jiří Vyorálek. Režie Jan Rimon. Zvuk Soundguru. Hudba Vratislav Hubička. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Černý mustang, autor Karel May, čte Jiří Vyorálek.