Zdivočelá země

Délka: 15 h 7 min
Interpret: Marek Holý
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 853 MB

Audiokniha Zdivočelá země obsahuje jeden z nejzdařilejších českých „easternů“, na jehož motivy vznikl stejnojmenný celovečerní film i televizní seriál. Autor Jiří Stránský. Čte Marek Holý.

Ve válce nepřítele snadno poznal, ale doma jím může být kdokoliv...

Ovdovělého českého pilota a válečného hrdinu Antonína Maděru, který se vrací domů v uniformě RAF a s hodností podplukovníka, ty nejtěžší zkoušky teprve čekají. Řízením osudu se z něho stává správce velkostatku v česko-německém pohraničí, odkud bylo krátce předtím vyhnáno německé obyvatelstvo a kam se nyní stahuje množství pochybných existencí a bezohledných zlatokopů. Milovník koní a jeden z mála navrátivších se rodáků se musí vypořádat nejen s partou rodokapsy odkojených mladíků, kteří si tu hrají na kovboje, ale též s úklady celé řady závistivců, válečných zločinců a nových mocipánů. A při tom všem ještě postavit na nohy vydrancovanou usedlost, která pranic nevynáší a kde je všeho nedostatek, dokonce i obyčejné vody...

JIŘÍ STRÁNSKÝ
Potomek významného pražského patricijského rodu nemohl z politických důvodů ani odmaturovat na gymnáziu a v roce 1953 byl zatčen, obviněn z velezrady a po vykonstruovaném procesu strávil několik let v pracovních táborech. Roku 1960 byl amnestován a vystřídal několik dělnických profesí, ve stejné době navázal spolupráci s filmovým studiem Barrandov. V roce 1974 byl za údajné rozkrádání odsouzen na tři a půl roku do vězení, nakonec jej podmíněně propustili po odpykání poloviny trestu. Po roce 1989 začal publikovat mimo jiné v Lidových novinách a stal se spisovatelem z povolání. Je autorem řady próz (Štěstí, Zdivočelá země, Aukce, Přelet, Stařec a smrt, Oblouk, Tóny, Balada o pilotovi, Štěstí napodruhé ad.), v nichž primárně zpracovával autobiografické zážitky či příběhy zprostředkované spoluvězni, přáteli apod., a také scénářů k seriálům a filmům (nezřídka natáčeným podle jeho knižních předloh) nebo knih pro děti. Čtrnáct let stál v čele Českého centra Mezinárodního PEN klubu a za jeho dílo i občanské postoje se mu dostalo mnoha významných ocenění (např. Cena Karla Čapka, skautský Řád Stříbrného vlka, titul Rytíř české kultury, Cena Arnošta Lustiga).

MAREK HOLÝ
Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho cesta pokračovala do Prahy, kde působil několik let v Divadle Na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta/muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Objevil se v několika televizních filmech a seriálech (např. Četníci z Luhačovic, Co ste hasiči) a umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2021. Všechna práva vyhrazena.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma