Obálka audioknihy Slovutný pán prezident

Interpret: Zuzana Kronerová
Vydavatel: Wisteria Books
Vydáno: 2022

Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku. Holokaust sa neodohrával len v dobytčích vagónoch a plynových komorách. Prvé dejstvá prebiehali často za dverami bytov, kde ponížení ľudia písali prosby prezidentovi Tisovi.

Audiokniha ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok. Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal, mali jediný cieľ – raz a navždy sa Židov zbaviť.

MADELINE VADKERTY
Madeline Vadkerty je Američanka, ktorá žije v Bratislave. Pracovala ako manažérka v Nadácii Milana Šimečku, v Dokumentačnom stredisku holokaustu a spolupracovala aj s projektom Zabudnuté Slovensko. Jej poslaním je podporovať pamäť o holokauste, ľudské práva a demokratické inštitúcie. Je aj aktívnou členkou Medzinárodného klubu žien. V minulosti pracovala ako tlmočníčka a vo Washingtone viedla získavanie finančných prostriedkov pre neziskovú organizáciu poskytujúcu pomoc ľuďom, ktorí prežili mučenie. Roky pracovala ako výskumná pracovníčka v Múzeu holokaustu vo Washingtone. Bola zamestnaná aj v Americkej diplomatickej službe v USA a v bývalom Sovietskom zväze. Vyštudovala francúzštinu a ruštinu na Georgetownskej univerzite vo Washingtone. Teraz je doktorandkou v Gratz College (USA) a jej odborom je holokaust a genocída.

• nahrávka a mix BMT studio 2021
• autor © Madeline Vadkerty v spolupráci s Jánom Púčekom
• interpreti: Ⓟ Z. Kronerová, F. Kovár a ďalší herci i neherci 2021
• zvuk © Miro Králik 2021
• hudba © Miro Králik 2021
• dizajn obálky © Pavlína Morháčová 2020
• réžia © Scarlett Čanakyová 2021
• grafická úprava © Ryc Trable 2021
• This edition © WISTERIA BOOKS s.r.o. Bratislava Ⓟ 2021 © 2021

Audiokniha Slovutný pán prezident: Listy Jozefovi Tisovi. Autor Madeline Vadkerty, čte Zuzana Kronerová, František Kovár, Božidara Turzonovová a další.