Obálka audioknihy Žabákova dobrodružství

Interpret: Zbyšek Horák
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Slavná anglická kniha pro děti i dospělé o Panu Krtkovi, Vodní Kryse, Panu Jezevcovi a domýšlivém Žabákovi, kterému přátelé pomohou z velkých nesnází.

S příchodem jara se Krtek chce věnovat jarnímu úklidu, ale už po chvíli ho smýčení nebaví a vyrazí do světa za dobrodružstvím. Potká Vodní Krysu a spolu zažijí nejednu veselou historku, které vyplňují hlavní dějovou linku knihy o polepšení namyšleného, hloupého a egocentrického Žabáka. Ten porušuje jak morálku, tak zákon a nemá nikde stání. Z nudy vymýšlí každou chvíli nějaká rozptýlení, která ho ale stejně brzo přestávají bavit. Naši hrdinové (i s pomocí rozvážného a moudrého pana Jezevce) ale ví, co je správné a Žabákovi pomohou nejen znovu získat ztracené panství, které mu ukradly lstivé lasičky s tchoři, ale také zjistit, co je v životě důležité.

Kniha se stala natolik populární, že inspirovala mnohé spisovatele a hudebníky k jejich dílům. Například autora Medvíka Pú A. A. Milneho nebo irského písničkáře Van Morrisona či Pink Floyd.

KENNETH GRAHAME
Skotský spisovatel. Narodil se v Edinburghu a v pěti letech mu zemřela matka. Otec ho i se sourozenci dal k babičce, kde vyrostli. Měl vynikající studijní výsledky, ale z finančních důvodů mu rodina nemohla umožnit studovat na Oxfordu, po čemž toužil, ale musel nastoupit do zaměstnání v Bank of England. Zde zůstal až do svého předčasného odchodu do důchodu, oficiálně ze zdravotních důvodů. Psal články pro St. James Gazette a Yellow Book a publikoval sbírku povídek a esejů ve sbírkách Pagan Papers, The Golden Age (jako jediná ze všech vyšla česky v roce 1908) a Dream Days. Jeho nejznámější kniha, The Wind in the Willows (česky Žabákova dobrodružství) vyšla v roce 1908.

ZBYŠEK HORÁK
Moderátor a dabér. Poprvé se v českých (tehdy československých) médiích objevil v roce 1985, kdy pracoval jako hlasatel Československého rozhlasu. V hlasatelské kariéře pokračoval v devadesátých letech na soukromých rozhlasových stanicích, na obrazovce veřejnoprávní i soukromé televize. Na přelomu tisíciletí se vrátil do Českého rozhlasu a stál u zrodu regionální stanice Český rozhlas Region Praha a střední Čechy. V současné době působí především jako dabér, posluchači ho mohou znát jako hlas Jeremy Clarksona z oblíbené motoristického pořadu Top Gear. Namlouvá komentáře k dokumentárním filmům a seriálům, kterých má na kontě stovky (například Toulavá kamera) a hrál menší role v seriálech a filmech. Věnuje se také načítání audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Kennetha Grahama Žabákova dobrodružství vydané nakladatelstvím Albatros v roce 1981. Copyright © Kenneth Graham, 1908. Z anglického originálu The Wind in the Willows přeložila Miloslava Grimmichová. Translation © Miloslava Grimmichová. Čte Zbyšek Horák. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Illustration © Josef Čapek. Grafická úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.