Dobrý proti severáku

Délka: 4 h 24 min
Interpret: Jana Štvrtecká
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2016
Typ souboru: MP3
Velikost: 248 MB

NECHRÁNĚNÉ SPOJENÍ
Známe to skoro všichni. Když se v naší mailové schránce objeví neznámé jméno, obvykle jen zpozorníme, zda nejde o podvod, a podezřelou zprávu raději vymažeme. Je to tak rozumné; ale láska obvykle rozumem a opatrností nezačíná. Protože kdyby se tak rozumně zachovali i hrdinové románu Daniela Glattauera Dobrý proti severáku, nemohli by spolu – a statisíce čtenářů s nimi – prožít jeden z nejúspěšnějších milostných příběhů současné rakouské literatury.

Temperamentní Emmi a váhavý Leo se ovšem rozumně nezachovají. Po překlepu v adrese si začnou psát. Napřed opatrně, pak stále otevřeněji, až si nakonec svěřují své nejtajnější city. A příběh – a tajemství – a zápletka jsou na světě, i když dlouho je to jen svět elektronický; vedou z něj však spojení nejen do počítačů těch dvou tajných milenců, ale i do srdcí čtenářů a teď už i posluchačů.

Když se v roce 2015 dramaturgie Českého rozhlasu rozhodla zařadit do vysílání právě tuto knihu, nebyl to výsledek příliš riskantního hledačství: milostný román Dobrý proti severáku už sklízel úspěchy ve většině evropských zemí, a to jak u čtenářů (a hlavně: čtenářek), tak i díky své divadelní adaptaci. A přece nás tak silný posluchačský ohlas překvapil; vysíláním každého dílu posluchačů přibývalo, rozhlasová adaptace byla nejstahovanějším literárním pořadem roku a několik posluchaček (ba dokonce jeden řidič tiráku!) telefonovali do rozhlasu, zda by jim někdo nemohl „uniklé“ díly aspoň povyprávět.

Důvodů úspěchu bylo hned několik, ty hlavní poznáte okamžitě. Navzdory dosud modernímu mailování mezi milenci je Dobrý proti severáku románem v dobrém slova smyslu skoro staromódním, soudobou variací na klasické milostné romány v dopisech, a jeho dva stále zamilovanější protagonisté se trápí i vzrušují otázkami, jež nám nedávaly spát už dávno před internetem a sociálními sítěmi. Kdo je ten, komu opatrně otvírám dveře do svého srdce? Kdo jsem vlastně já – a opravdu chci, aby ten cizinec těmi dveřmi přišel až ke mně? Toužím po tom neznámém návštěvníkovi, nebo se jej bojím? Bojím se jej, nebo se bojím vlastního silného citu? A chci, aby ráno ty dveře zavřel zvenčí – nebo zevnitř?

A ten druhý důvod silné posluchačské odezvy? Při veškeré úctě k celému realizačnímu týmu (scenárista Ludvík Němec, režisér Lukáš Kopecký a zvukový mistr Michal Zelinka) jsou to především herci, kteří z mailové konverzace udělali živý, vtipný a jiskřivý příběh, jehož citový náboj i nečekané zvraty nás překvapují, rozesmívají i dojímají. Jana Štvrtecká, nominovaná za roli Emmi na nejlepší rozhlasový výkon roku 2015, je jiskřivá a perlivá jako šampaňské, ovšem s nezbytným douškem smutku u dna; a Martin Sláma coby váhavý profesor Leo je ještě trochu kyselejší ročník, pokud se ovšem k vínu nedostane skutečně. Oba nás baví, poučují, vzrušují, možná dokonce občas i dráždí – ale především nás tito vášniví milostní korespondenti až do poslední chvíle udržují v napětí, zda mezi nimi dojde ke skutečnému přípitku, k opravdovému fyzickému přiťuknutí…

Tak na zdraví. A na lásku. A na vzrušující poslech…
Ludvík Němec

Jeden z nejpůsobivějších dialogů o lásce, jaké můžeme v současné literatuře najít.
Der Spiegel

Dobrý proti severáku - audiokniha obsahuje milostný román v e-mailech podle knižního bestselleru. Autor Daniel Glattauer. Účinkují Jana Štvrtecká, Martin Sláma, Vladimír Hauser, Jiří Valůšek. Režie Lukáš Kopecký.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma