Obálka audioknihy Buď jako řeka

Interpret: Kateřina Černá
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2023

NĚKTERÉ ŘEKY PLYNOU POKLIDNĚ A TIŠE, NĚKTERÉ DIVOCE, VŠECHNY ALE MÍŘÍ VPŘED.

POETICKÝ ROMÁN O NEZLOMNOSTI LIDSKÉHO DUCHA.

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná žena v rodině plné problematických mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, který opustil svůj kmen a je odhodlaný jít svou vlastní cestou.
Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí.

Když jejich životy změní nečekaná tragédie, opustí Victorie jediný domov, který kdy poznala, a uteče do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace – má zmizet pod hladinou řeky Gunnison.

Román Buď jako řeka, inspirovan skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století, je příběhem o hluboké lásce neochvějně čelící těžkostem a ztrátám, ale také o nalezení odvahy, nezlomnosti, přátelství a nakonec i domova – tam, kde bychom to nejméně čekali. Tento ohromující debut zkoumá, co znamená vést svůj život, jako by byl řekou – sbírat zkušenosti, plynout a hledat cestu vpřed, přestože je tok řeky přehrazen.

SHELLEY READOVÁ
Shelley Readová pochází z Colorada z již páté generace rodiny žijící v Elk Mountains na západním svahu kontinentálního rozvodí Ameriky. Téměř tři desetiletí působila jako docentka na Western Colorado University, kde vyučovala psaní, literaturu, environmentální studia a rozšiřující kurzy pro talentované studenty. Založila obor Životní prostředí & Udržitelnost a také podpůrný program pro studenty rodičů bez vysokoškolského vzdělání a ohrožené studenty. Shelley vystudovala psaní a literární vědu na Denverské univerzitě a postgraduální program Kreativní psaní na Temple University. Pravidelně přispívá do časopisů Crested Butte Magazine a Gunnison Valley Journal, píše také pro deník Denver Post a řadu dalších. Její první román Buď jako řeka je inspirován krajinou, z níž pochází, a vychází ve více než pětadvaceti zemích.

KATEŘINA ČERNÁ
Kateřina Černá se narodila 14.1. 2001 v Rokytnici v Orlických horách. Od malička zbožňuje zpěv a tanec. Na druhém stupni základní školy se začala účastnit recitačních soutěží, a právě ty ji zavedly k herectví. Přihlásila se na brněnskou konzervatoř, kde letos po šesti letech studium dokončila. Momentálně hostuje v Mahenově divadle ve hře Smutek sluší Elektře a také v divadle Dondi, kde ztvárňuje roli Imeldy ve vánoční komedii Když se zhasne. Nahrávání audioknih je pro ni zcela nové odvětví, které ji zaujalo a ráda bych ho v budoucnu rozvíjela.

Nahrávka vznikla podle knihy Shelley Readové Buď jako řeka vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2023. Copyright © Shelley Read, 2023. Z anglického originálu Go as a River přeložila Jana Hlávková. Translation © Jana Hlávková, 2023. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2023. Čte Kateřina Černá. Hudba, režie, střih a mastering Michal Kurfürst. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2023.

Audiokniha Buď jako řeka, autorka Shelley Readová, čte Kateřina Černá.