Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Lukostřelec

Lukostřelec

Paulo Coelho

Délka: 47 min
Interpret: Helena Dvořáková
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 44 MB

KLID PŘICHÁZÍ ZE SRDCE

Příběh mistra a jeho žáka, který touží dozvědět se tajemství smysluplného života. Starý muž ho mladíkovi předává pomocí japonského učení kjúdó, „cesty luku“.

Do zapadlé vesnice přichází mladý muž. Ví, že tam žije truhlář, který býval nejvyhlášenějším lukostřelcem. Chce se s ním pouze poměřit, nikoli ho překonat nebo pokořit. Truhlář váhavě souhlasí a poté mu vysvětlí, co je pro člověka, který má v ruce luk a šíp, to nejdůležitější: „Pokračujte v cestě luku, neboť ona je cestou celého jednoho života. Ale naučte se, že i správný a přesný výstřel se velmi liší od výstřelu s klidem v duši.“ Přítomen je chlapec z vesnice, který touží dozvědět se víc. A starý muž ho s moudrostí stáří učí, jak vést smysluplný život, v duchu japonského učení kjúdó, „cesty luku“, které vzniklo v Japonsku na základě tradičního umění lukostřelby pod vlivem zenového buddhismu. Jedno z poučení, kterého se mladíkovi dostalo, zní: „Budeš-li se dívat na terč jako na nepřítele, můžeš ho třeba i zasáhnout, ale nepodaří se ti zlepšit nic v sobě samém.“

PAULO COELHO
Brazilský spisovatel. Narodil se do středostavovské rodiny inženýra, matka byla v domácnosti. V sedmi letech se stal žákem jezuitské školy v Riu de Janeiro. Nelíbilo se mu tam, ale díky škole zjistil, kým chce být – spisovatelem. Rodiče jeho směřování nepodporovali, chtěli, aby se stal inženýrem. Jejich neústupnost v Paulovi vyvolala vzdor a začal porušovat rodinná pravidla. Rodiče ho celkem třikrát nechali internovat na psychiatrii. Ve dvaceti letech začal studovat práva, ale školu opustil. V šedesátých letech se přidal k hnutí hippies, koketoval i s drogami. Živil se jako dramatik, novinář, televizní scenárista a písňový textař. V osmdesátých letech se přiklonil ke katolicismu. V roce 1996 byl jmenován zvláštním poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Jeho knihy byly přeloženy do 56 jazyků a vyšly ve 150 zemích. K jeho nejznámějším pracím patří Alchymista, Veronika se rozhodla zemřít, Poutník – Mágův deník a další.

HELENA DVOŘÁKOVÁ
Česká herečka. Narodila se v Brně. Studovala na gymnáziu, kde byla členkou divadelního souboru. Už během studia JAMU hostovala v Městském divadle v Brně, kde působila i po studiích. Od roku 2006 je členkou souboru pražského Divadla v Dlouhé. Za postavu Anežky Nulíčkové ve hře Maškaráda získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND festivalu smíchu v Pardubicích a za titulní postavu Faidry získala Cenu Alfréda Radoka a byla nominávana na cenu Thálie. Je držitelkou Ceny Thálie pro rok 2011 za roli Ysé ve hře Paula Claudela Polední úděl. Zatím největší filmovou příležitost získala v témže roce ve filmu Stínu neutečeš, kde se setkala s Jaroslavou Adamovou a Pavlem Landovským. V televizi se objevila v seriálech Četnické humoresky, Černá sanitka a hlavně Kriminálka Anděl, ve které ztvárnila roli psycholožky Jany Chládkové.

Nahrávka vznikla podle knihy Paula Coelha Lukostřelec, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2023. Text © 2003 by Paulo Coelho. This edition was published by arrangements with Sant Jordi Asociados Agencia Literaria S.L.U., Barcelona, Spain, www.santjordi-asociados.com. All rights reserved. Z portugalského originálu O caminho do arco přeložila Marie Havlíková. Translation © Marie Havlíková, 2023. Čte Helena Dvořáková. Režie a zvuk Vratislav Hubička. Vyrobilo studio Soundguru. Illustrations © Andrea Tachezy, 2023. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Lukostřelec, autor Paulo Coelho, čte Helena Dvořáková.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma