Obálka audioknihy Povídky smíchovské

Interpret: Jaromír Meduna
Vydavatel: Audiotéka, Mystery Press
Vydáno: 2023

BRILANTNÍ LITERÁRNÍ POCTA VELIKÁNŮM ČESKÉ LITERATURY JANU NERUDOVI A JAKUBU ARBESOVI…

Smíchovské předměstí počátku dvacátého století, z průmyslového koutu u levého břehu Vltavy se pomalu stává důležitá součást budoucí Velké Prahy. Město tepe každodenním životem, zatímco místa skrytá v potemnělých uličkách, dílnách a pavlačích vyprávějí svůj vlastní příběh. Kdo se schovává pod čerpadly Petržilkovské vodárny? Jaké tajemství odhalí hrob na Malvazinkách? Zastaví se vrah z Kinského zahrad před dalším činem?

Čtenář nahlédne do života kamenického mistra a studentů pražské polytechniky, u pitevního stolu a na přednáškách se setká s posluchači medicíny. V jiné povídce vstoupí do zaprášeného světa staré židovské dámy a jejích vzpomínek, aby vzápětí prožil několik dní s tajemným pekařem a dvojicí starých panen. Jinde ho Smíchovem provede utrápený příručí nebo hezká, ale lehkomyslná služebná.

Na pozadí šesti smíchovských arabesek se pak odvíjejí osudy osmileté holčičky Růženky Horké, která se setká se záhadným kouzelníkem. Kdo je ten muž a proč se u něj sbíhají všechny nitky jednotlivých příběhů?

MARIE REJFOVÁ
Pochází z Prahy, vyrůstala v Žatci, v Plzni studovala na Fakultě humanitních studií. Nyní žije s manželem a dvěma dětmi ve Varnsdorfu, kde pracuje jako učitelka v mateřské školce.
Psaní beletrie se věnuje od mládí, systematičtěji v posledních několika letech, kdy se úspěšně zúčastnila několika literárních soutěží. V roce 2015 debutovala románem pro mládež Čarověník, na který o rok později navázala volným pokračováním Sestra smrt. Už v těchto knihách naznačila svůj talent odpozorovat a s patřičnou dávkou humoru popsat vztahy mezi obyčejnými lidmi, a zároveň dovedně zprostředkovat atmosféru současného maloměsta, což naplno zúročila v humorných detektivkách s Josefínou Divíškovou.

JAROMÍR MEDUNA
Herec pocházející z Prahy vystudoval DAMU a poté působil v několika známých divadlech po celé republice. Od 90. let hraje na scénách pražských divadel, kde nejvíce exceloval v komediálních rolích Divadla ABC, například ve hře Sestup Orfeův nebo Šakalí léta. Ztvárnil také několik filmových rolí, ale posluchači ho znají především z rozhlasu a dabingu, kdy k nim promlouvá jako Robert De Niro, Anthony Hopkins nebo John Malkovich. Patří k němu také nezapomenutelný hlas detektiva Hercula Poirota. Je oblíbeným interpretem audioknih.

Audiokniha Povídky smíchovské, autorka Marie Rejfová, čte Jaromír Meduna. Mix a mastering Tomáš Nykl, hudba Karpof Brothers, režie Daniel Tůma.