Obálka audioknihy Kolik váží Matylda?

Kolik váží Matylda?

Jiří Holub

Interpret: David Novotný
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

DOSTAT SE S MATYLDOU DO KŘÍŽKU JE FAKT MOC NEBEZPEČNÝ

Třeťák Kája (správně Carlos) Votruba má nejlepší kamarádku Hermínu a je adaptovanej. Že nevíte, co to znamená? Nejlepší bude, když dáme slovo přímo Kájovi: „Bejt adaptovanej znamená, že nejste náš, ale pak přídou do děcáku nějaký hodný lidi a vezmou si vás domu. Tam vás umejou, daj vám najíst, ukážou babičce, co je teď jako vaše. Tak to je ta adaptace.“ Kája je velký strašpytel, ale úplně nejvíc se bojí Matyldy. Kdo, nebo co to je? Matylda Tučná je sedmačka a šikanuje celou školu. Nohy má veliký jako stromy, nad nimi velikej zadek a pak hlavu. Když jde ráno do školy, úplně duní chodník. Protože jsou ale Kája s Hermínou zvídaví, zajímá je, kolik asi taková Matylda váží. A nebyl by to Votruba, aby si s tím neuměl poradit. Jenže zjistit to bude děsně těžký – a když se vám do toho ještě přimotá gang pašeráků a jeden vejlet na Paštiku – vypadá to skoro nemožně!

Autor humorným způsobem vysvětluje dětem obtížná témata, jako jsou adopce a šikana a dokazuje, že dobrá nálada a veselý přístup ke všemu vyřeší velkou část svízelí nejen jednoho takového třeťáka…

JIŘÍ HOLUB
Český spisovatel vystudoval Hotelovou školu a školu cestovního ruchu v Žatci a magisterský titul získal na pražské Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Inspiraci pro svou tvorbu čerpá ze svých zaměstnání – byl prodavačem, hlídačem, průvodcem, moderátorem v rozhlase, kuchařem, cestovatelem, recepčním a kastelánem. Je spoluautorem sborníků zaniklé tvůrčí skupiny Hlava nehlava a autorem knih Kolik váží Matylda, Jak se zbavit mstivý Soni, Vzpoura strašidel, Zádušní mše za hraběnku a Prostě na mě zapomněli. V almanachu Povídka roku 2006 publikoval svůj vítězný text Čas jít a čas jít domů. Ve stejném roce zvítězil s povídkou Ta Čtvrtá na Pražském festivalu spisovatelů a cenu za ni si odvezl i ze zlínského Literárního května.

DAVID NOVOTNÝ
Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři začínal v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v letech 1998-2018 byl členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci ho znají např. ze snímků Tmavomodrý svět, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, Vlastníci nebo televizních seriálů Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Réd a další. Je otec čtyř dětí a vášnivý fotbalový fanoušek.

Nahrávka vznikla podle knihy Jiřího Holuba Kolik váží Matylda, vydané JaS nakladatelství v roce 2016. Copyright © Jiří Holub, 2009 a 2016. Čte David Novotný. Režie, zvuk Pavel Kadlec. Hudba Soundguru. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Illustrations © Juraj Martiška, 2013 a 2016. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audioknihu Kolik váží Matylda? napsal Jiří Holub a čte David Novotný.