Děvčátko Momo a ukradený čas

Délka: 9 h 30 min
Interpret: Vladimír Javorský
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 536 MB

Audiokniha Děvčátko Momo a ukradený čas obsahuje pohádkový příběh, jehož autorem je Michael Ende. Čte Vladimír Javorský.

Jsou věci, které potřebují čas… A nesmírně.

Tik tak, je to tak. Ještě že v jednom kamenném italském divadle žije Momo, holčička s nádhernýma očima a se srdcem na dlani, která umí druhým báječně naslouchat. To každý nedovede. Někdo spíš popřává sluchu úlisným šedým pánům velícím vše uspěchat a vůbec se pořád někam štvát, aby se ušetřené vteřiny, minuty, hodiny a dny daly v budoucnu investovat. A do čeho? Kdoví, co mají ti lumpové za lubem – jenže Momo jim zkříží plány. Pomůžou jí želva Kasiopeja a Mistr Hóra z domu Nikdenení v ulici Nikdynebyla?

Symbolická pohádka vypráví o uhrančivé dětské nevinnosti a smyslu času, který je lidem vyměřen. O jeho veličinu se sice v žánru fantasy svádějí bitvy už od chvíle, kdy z něj Einstein učinil středobod vesmíru, ale dosud ho v beletrii nikdo neuctil vroucněji než děvčátko stvořené v představivosti Michaela Endeho. Tik tak, ne jinak. Jen poslouchejte…

MICHAEL ENDE
Rodák z Garmisch-Partenkirchenu snil o tom, že se stane hercem. Obor vystudoval, ale nakonec se rozhodl pro spisovatelskou dráhu a úspěch slavil už s prvotinou Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema (1960, č. 1997, film Dennis Gansel). Z díla moderního německého klasika prózy pro děti a mládež se milovníkům toulek fantastickým časoprostorem nejsnáz vybaví jeho Nekonečný příběh (1979, č. 1987), zejména díky filmu Wolfganga Petersena – obě díla jsme vydali v audioverzi. S největším ohlasem se však setkala pohádka Momo a ukradený čas (1973, č. 1979), jejíž poselství vyneslo Endemu řadu evropských ocenění a dosud pět adaptací. I zápletky příběhů Punč přání (1989, č. 1993) a Dlouhá pouť do Santa Cruz (1992, č. 2001) ocení vnímavé „děti od 80 do 8 let“, jak autor ve shodě s Tolkienem rád připomínal. Barvité obzory existence, které máme vzdor lákadlům konzumu stále ve své moci, otevírá i povídková sbírka Vězení svobody (1992, č. 1994).

VLADIMÍR JAVORSKÝ
Po dokončení JAMU působil pět sezon v brněnském Divadle Husa na provázku, v roce 1993 přešel do pražského Činoherního klubu a začal hostovat na řadě dalších scén. Od roku 1999 je členem činohry ND. Do paměti diváků se zapsal postavou Seppa ze seriálu Vlak dětství a naděje (1985), rolí Ctibora alias Kyslíka ze seriálu Chlapci a chlapi (1988), jako svazák Jasánek z Černých baronů (1992) a především ztvárněním mima Deburaua v seriálu Největší z Pierotů (1990). Na kontě má dalších 60 filmových rolí (Krajina s nábytkem,Báječná léta pod psa, Ene bene, Kousek nebe, Václav, Andělé všedního dne, Nevinné lži, Tady hlídám já atd.). Za postavu ztroskotance Jardy z filmu Poupata získal roku 2011 sošku Českého lva. Vedle hereckých aktivit rovněž zpívá a hraje na saxofon.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2021. Všechna práva vyhrazena.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma