Obálka audioknihy Stručné odpovědi na velké otázky

Stručné odpovědi na velké otázky

Stephen Hawking

Interpret: Zbyšek Horák
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2023

Hawking ve své poslední publikované knize určené širokému okruhu čtenářů zkoumá řadu z největších záhad vesmíru, i potenciální problémy, kterým čelí nebo může čelit lidstvo na naší domovské planetě.

Kniha je rozdělena do čtyř oddílů s názvy „Proč jsme tady?“, „Přežijeme?“, „Zachrání nás technologie, anebo zničí?“ a „Jak zajistit, aby se nám dařilo dobře?“ a zvažuje se v ní desítka „velkých otázek“ – Existuje Bůh? Jak to všechno začalo? Co je uvnitř černé díry? Dokážeme předvídat budoucnost? Je možné cestovat v čase? Přežijeme na planetě Zemi? Existuje ve vesmíru inteligentní život? Měli bychom vesmír kolonizovat? Může nás umělá inteligence přechytračit? Jak utváříme budoucnost?

V textu autor rozebírá mnohé obtíže, které mohou lidstvo ohrozit – například klimatická změna, jaderná válka, rozvoj umělé inteligence, genetické modifikace člověka či střetnutí Země s asteroidem –, a prosazuje názor, že důležitou úlohu při řešení problémů na planetě Zemi sehraje věda.

STEHPEN WILLIAM HAWKING
Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec se narodil 8. ledna v Oxfordu. Otec z něj chtěl mít lékaře, on sám se však zajímal o matematiku, fyziku a chemii. Ještě před maturitou si podal žádost o přijetí na Oxfordskou univerzitu, kam byl přijat a dostal i studijní stipendium. Protože však nemohl na škole studovat matematiku, věnuje se fyzice. V jednadvaceti letech mu byla po pádu ze schodů diagnostikována amyotrofická laterální skleróza s tím, že mu zbývají dva roky života. Tato prognóza se však nevyplnila a Stephen prožil plnohodnotný život se svými dětmi a manželkou Jane, ovšem připoutaný na invalidní vozíček, později i s neschopností mluvit. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace. V roce 1977 se stal profesorem gravitační fyziky na univerzitě v Cambridge a v letech 1979 až 2009 tam pak zastával post lukasiánského profesora matematiky.

ZBYŠEK HORÁK
Zbyšek Horák je český moderátor a dabér. V současné době působí především v dabingu. Nově se věnuje také načítání audioknih. Léta působil v Českém rozhlasu, České televizi i TV Nova. Z televizních obrazovek jej můžete znát například jako hlas Jeremyho Clarksona, jednoho ze tří moderátorů populární motoristické show Top Gear. Známé jsou jeho čtené komentáře reportáží v pořadu Toulavá kamera.