Obálka audioknihy Vladař

Interpret: Igor Bareš
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

Kdo myslí, že vystačí se silou, tomu nepatří do ruky žezlo.

Klíčové dílo kancléře florentské republiky obsahuje politické úvahy o mechanismech fungování moci. Definuje zásady pragmatické politiky zaměřené na řešení konkrétních problémů autorovy doby.

Za ideál Machiavelli považoval jednotný stát spravovaný moudrým vládcem, který by neměl váhat použít jakékoli prostředky, aby zajistil blaho země. Koncepce dvojí morálky – morálky soukromé a morálky moci – vedla k tomu, že byl označován za cynika, šlo mu však spíš o zlom v pojetí vlády: panovník už není služebníkem Božím, nýbrž služebníkem státu, což je nutný předpoklad pro rozvoj západní demokracie.

NICCOLÒ MACHIAVELLI
Italský politik, filozof, diplomat, spisovatel, historik, vojenský teoretik a polyhistor vystudoval univerzitu ve Florencii, potom působil jako kancléř florentské republiky a podílel se na řadě diplomatických misí. Když se v roce 1513 k moci opět vrátil rod Medicejských, byl zproštěn úřadu, kvůli podezření ze spiknutí zatčen a odsouzen k ročnímu vyhnanství. Usadil se na malém statku, kde se věnoval studiu literatury a spisovatelské činnosti. Jeho nejvýznamnějším dílem je útlý spis Vladař, který vyšel až po jeho smrti, přestože ho autor začal psát už po vykázání z Florencie. S nemalou škodolibostí ho věnoval Lorenzovi Medicejskému. V roce 1520 byl Medicejskými omilostněn, stal se jejich oficiálním dějepiscem a byl pověřen, aby napsal Florentské letopisy. Nedlouho poté, co se vrátil do rodného města, však jejich vláda padla a nová republikánská garnitura ho znovu zbavila úřadu. Machiavelli je považován za zakladatele politologie a pojmu stát.

IGOR BAREŠ
Studoval JAMU v Brně, tři sezony působil v angažmá v Divadle bratří Mrštíků, potom strávil 11 sezon v Národním divadle Brno a následovalo období na volné noze. V letech 2005–2016 byl členem souboru Národního divadla v Praze, od roku 2015 je členem Divadla na Vinohradech. Jednou byl nominován na Cenu Thálie, dvakrát na Cenu Alfréda Radoka a třikrát na Českého lva. Hostuje v divadlech v Karlových Varech, Příbrami, Kladně, Šumperku, Olomouci, dále v brněnském Divadle U stolu a v Národním divadle Brno, v Praze pak v Divadle Na Prádle, v Dejvickém divadle a v Divadle Na zábradlí. Se svojí manželkou Antonií Talackovou účinkují v zájezdovém představení Jenom život. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika... Vedle herectví se věnuje i dabingu.