Obálka audioknihy Zločin na Zlenicích hradě

Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2018

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...

„Zasadit detektivní příběh do romantického prostředí středověku mě lákalo z několika důvodů. Kromě originality bylo hlavním důvodem, že příběh zločinu, sám sebou dobrodružný a romantický, nabude mnohem větší pravděpodobnosti, jsou-li jeho nositeli rytíři, lapkové a středověcí dobrodruzi, než kdyby se odehrával v střízlivém ovzduší moderní doby. K zvýšení věrohodnosti ovšem ještě přispěje, jsou-li se smyšleným dějem promíšeny skutečné události a osoby. Snažil jsem se prostě dát příběhu co nevěrnější historické pozadí.“ Tak výstižně popsal svoji autorskou metodu spisovatel Radovan Šimáček, aniž tušil, že detektivky s historickým námětem budou jednou patřit k vyhledávaným žánrům.

V roce 1941, kdy jeho kniha vyšla poprvé knižně, byla historická detektivka – a to nejen v české literatuře – rozhodně něčím neobvyklým a ojedinělým. Ne náhodou se Šimáček obrátil k historickému námětu právě v letech okupace. Činili tak i jiní autoři. Příběhy z českých dějin byly čtenáři vyhledávané a posilovaly v nich okupanty potlačovanou národní identitu. Další Šimáčkova historická detektivka Krev a pivo byla už cenzurou zastavena a vyjít mohla až po válce.Hynek Pekárek

Audiokniha Zločin na Zlenicích hradě je detektivní příběh odehrávající se v roce 1318. Napsal Radovan Šimáček, čte Pavel Soukup.