Obálka audioknihy Psychiatr

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Velikost: 1.14 GB

Čím dříve se dostanou do hlavy vraždícímu monstru, tím více zachrání životů…

Ve vzpomínkách novináře Johna Moora ožívá děsivý kriminální případ, jehož dramatického vyšetřování se zúčastnil roku 1896 v New Yorku. Hrstka odvážných duší – mezi nimi i šéf newyorské policie Theodore Roosevelt, pozdější prezident Spojených států, či jeden z prvních amerických psychiatrů moderního ražení dr. Laszlo Kreizler – se pouští po stopách sériového vraha, který si své oběti vybírá mezi nezletilými prostituty a zanechává za sebou jejich brutálně zmrzačená těla. A jakoby nestačilo, že své neoficiální pátrání musí vést potají, stranou pozornosti policie i médií, kromě samotného vraha proti nim stojí také část newyorské honorace a místního podsvětí. Na své straně ovšem mají nejnovější technické vynálezy a pokrokové psychologické i vyšetřovací metody, jako jsou daktyloskopie či grafologie. Podaří se jim zastavit řádění nelítostného zabijáka, nebo dopadnou stejně jako o několik let dříve jejich londýnští kolegové s Jackem Rozparovačem?

Carrův napínavý detektivní thriller, který se stal předlohou stejnojmenného seriálu, vás přenese do New Yorku na sklonku 19. století.

CALEB CARR
Rodák z Manhattanu vystudoval historii na Newyorské univerzitě a dlouhá léta se věnoval psaní populárně naučné literatury z dějin vojenství a diplomacie. Kromě toho pracoval také pro film, televizi a divadlo – podílel se kupříkladu na snímku Vymítač ďábla: Zrození. Autorův románový debut Psychiatr (The Alienist, 1994, č.1999 a 2017), v němž propojil žánry historické prózy a psychologicko-kriminálního thrilleru, se stal mezinárodním bestsellerem. A podobného úspěchu se dočkalo i jeho volné pokračování Anděl temnoty (The Angel of Darkness, 1998, č. 2001 a 2019). Na motivy obou románů vznikly dvě řady televizního seriálu Psychiatr (2018–2020) s Danielem Brühlem, Lukem Evansem a Dakotou Fanning v hlavních rolích. Do série knih propojených postavou psychiatra dr. Kreizlera přibyl v roce 2016 ještě román Surrender, New York a do historie Caleb Carr zasadil i děj svých dalších, česky dosud nevydaných próz Casing the Promised Land (1980), Killing Time (2000), The Italian Secretary (2005) a The Legend of Broken (2012).

MARTIN PÍSAŘÍK
Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Poté nastoupil do amatérského divadla Radar, kde dodnes působí v inscenacích pro nejmenší. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, vzdělání si doplnil i studiem muzikálu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkoval i v dalších divadlech (Na zábradlí, Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce). Objevil se rovněž ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti; známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ententýky... Vyzkoušel si také moderátorskou práci a hojně se věnuje dabingu. Koncertuje s kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá vlastní písně.