Obálka audioknihy Chytrá horákyně

Vydavatel: Česká televize
Vydáno: 2023
Série: Čtení do ouška

Manka, dcera chudého chalupníka, sloužila u svého strýce, bohatého statkáře. Ten ji ale odmítl vyplatit za službu slíbenou odměnu. Skončili u soudce, který jim dal tři hádanky. Kdo je zodpoví správně, dostane tu slíbenou krávu. Byla to Manka, která zodpověděla hádanky a splnila i další soudcův úkol. Přišla oblečená-neoblečená, ani ve dne ani v noci, ani pěšky ani na voze… A byla svatba. Manka si vzala pana soudce, ale musela mu slíbit, že se mu nebude plést do soudcování. Když však viděla, že její muž rozhodl jednou nespravedlivě, porušila slib a poradila chudému sedlákovi, jak přesvědčit soudce o pravdě. Muž ji za to poslal z domu, ale dovolil ji vzít si s sebou, co je jí nejmilejší. Manka ho opila a odvezla si ho domů k otci. Soudce musel ráno uznat, že je chytřejší než on. Vrátili se spolu domů a od té doby soudila už jen Manka. A soudila spravedlivě.

JIŘÍ DVOŘÁK
Vystudoval herectví na JAMU a po studiích získal angažmá v Městském divadle v Brně. Již řadu let působí v pražském Divadle na Vinohradech. Na jevišti i na televizních obrazovkách ho diváci můžou vidět jak při ztvárnění postav dramatických, tak i pohádkových. Nelze opomenout roli čerta Uriáše v pohádkách Anděl Páně, režiséra Jiřího Stracha. Jeho zvučný hlas se objevuje také v mnoha audioknihách.

Audiokniha Chytrá horákyně, autorka Božena Němcová, čte Jiří Dvořák.

Série Čtení do ouška

Obálka audioknihy O třech dracích