Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Dvě sestry

Dvě sestry

Åsne Seierstad

Délka: 15 h 14 min
Interpret: Barbora Goldmannová
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2024
Série: Prokletí reportéři
Typ souboru: MP3
Velikost: 859 MB

Uvěřily. A rozhodly se. Opustily rodinu i domov a odešly do Sýrie, aby bojovaly na straně ISIS za svého Boha a svou víru. Dvě sestry, Norky somálského původu – devatenáctiletá Ayan a šestnáctiletá Leila – žijí se svou rodinou v Oslu až do momentu, kdy zmizí v síti teroristické organizace.

Norská reportérka a spisovatelka Åsne Seierstad přichází se strhující knihou, ve které se snaží zjistit, proč se dívky zradikalizovaly, jaký to mělo vliv na jejich rodinu a jak vypadala snaha jejich otce přivést své dcery zpět. Dokumentárně-reportážní dílo Dvě sestry je hlubokou sondou pod povrch života dvojice dívek, která v pohodlí domova v jedné z ekonomicky a sociálně nejvyspělejší zemi světa podlehla fanatickému vlivu ISIS. Prostřednictvím rozhovorů s rodiči, přáteli a jejich okolím se autorka snaží porozumět, co vedlo dívky k tak zásadnímu rozhodnutí, jež obrátilo naruby hned několik životů.

ÅSNE SEIERSTAD
Åsne Seierstad (* 10. února 1970 Oslo) je norská novinářka a spisovatelka, známá díky svým knižním reportážím mapujícím každodenní život ve válečných zónách – v Kosovu, Afghánistánu, Iráku či Čečensku. Åsne Seierstad se narodila v norském v hlavním městě, ale vyrostla v Lillehammeru. Studovala ruštinu, španělštinu a dějiny filozofie na Univerzitě v Oslu.

Od roku 1993 do roku 1996 pracovala pro časopis Arbeiderbladet jako korespondentka z Ruska a v roce 1997 referovala o událostech v Číně. Od roku 1998 do roku 2001 pracovala pro veřejnoprávní rozhlas a televizi NRK. Byla vyslána například do separatistické srbské provincie Kosovo. Výsledkem byla její první kniha: Med ryggen mot Verden: Portretter fra Serbia (Zády k světu: Portréty Srbska), která vyšla v roce 2000. Známé jsou také její reportáže po útocích 11. září 2001 ve Spojených státech.

Poté pracovala již na volné noze. Druhá její reportážní kniha, bestseller Bokhandleren i Kabul (Knihkupec v Kábulu), zaznamenala období po pádu Tálibánu, které prožila s jednou afghánskou rodinou. Kniha byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a v Norsku se stala nejprodávanější knihou všech dob, s více než dvěma miliony prodaných exemplářů. Provázel ji ovšem soudní spor a obvinění z narušení soukromí hlavního hrdiny vylíčeného v knize.

Další kniha Honderd-en-een dag in Bagdád (Sto a jeden den v Bagdádu) popisuje tři měsíce strávené v Iráku v době invaze pod vedením USA roku 2003. Kniha De krenkede: historier fra Tsjetsjenia (Napadení: Příběhy z Čečenska) je reportáží z poválečného Čečenska.
Později se Seierstad rozhodla zaměřit více na vlastní norskou společnost. Knižní reportáž En av oss: En fortelling om Norge (Jeden z nás: příběh o Norsku) vyšla v roce 2015. Popisuje teroristický útok pravicového extremisty Anderse Breivika. Stala se námětem filmového dramatu s názvem 22 July, který natočila streamovací služba Netflix. V roce 2016 vydala další reportážní knihu To søstre (Dvě sestry), v níž mapuje motivaci mladých lidí, potomků přistěhovalců, kteří se přidávají na stranu těch nejradikálnějších islamistů a k teroristickým skupinám.

Åsne Seierstad mluví plynule pěti jazyky a rozumí dalším čtyřem. V současnosti žije v Oslo.

BARBORA GOLDMANNOVÁ
Herectví se začala věnovat na Konzervatoři Brno, po které následovalo studium Janáčkovy akademie múzických umění v ateliéru činoherního herectví prof. Niky Brettschneiderové. Během studia JAMU vycestovala na dva semestry na prestižní londýnskou hereckou školu Rose Bruford College of Theatre and Performance. Od roku 2017 je členkou Městského divadla Brno. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Dále se věnuje herectví v anglickém jazyce v rámci mezinárodních projektů, kurzů a workshopů.

TO SØSTRE [TWO SISTERS]
Copyright ©, Åsne Seierstad
All rights reserved

Audiokniha Dvě sestry, autorka Åsne Seierstad, překlad Kateřina Krištůfková. Čte Barbora Goldmannová, režie Ondřej Černý.

více

Série Prokletí reportéři

Obálka audioknihy Země nomádů
Země nomádů
Obálka audioknihy Jeden z nás
Jeden z nás
Obálka audioknihy Knihkupec z Kábulu
Knihkupec z Kábulu
Obálka audioknihy Dvě sestry
Dvě sestry

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma