Příběhy železné opony

Luděk Navara

Délka: 11 h 45 min
Interpret: Bára Štěpánová
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 663 MB

Jak utéct ze zadrátovaného „tábora míru“?

Přísně střežené hranice komunistického Československa se SRN a s Rakouskem se staly dějištěm tisícovek tragédií, při nichž se odvážlivci pokoušeli uprchnout z „tábora míru a socialismu“ obehnaného ostnatým drátem. Česká stěna smrti a její tvůrce, Jak se muži měnili v žáby, Splynout s kmenem stromu či Slovenský Ikaros – názvy kapitol knihy znějí v současném kontextu spíš surrealisticky, avšak v letech 1948–1989 odkazovaly k nelítostně krvavé skutečnosti a potvrzovaly neobyčejnou vynalézavost lidí toužících po životě ve svobodě.

Renomovaný publicista komentuje na čtyřech desítkách příkladů represe režimu, jemuž se podle dobových statistik povedlo zmařit víc než 90 procent útěků „za kopečky“, a předkládá je jako memento pro dobu, která už i na politické úrovni začala trpět ztrátou paměti.

„Je třeba natočit kroniku nespravedlnosti, kroniku absurdity systému, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, co se tehdy dělo. V lidech zůstala bolest a nezodpovězená otázka, jak je možné páchat takové sviňárny.“ - režisér Ján Novák o stejnojmenném televizním cyklu dle scénáře autora, iDNES.cz

LUDĚK NAVARA
Stavební inženýr a absolvent historie na Masarykově univerzitě v rodném Brně, působící v deníku MF Dnes, se jako autor literatury faktu zabývá zločiny totalitních režimů i vzdorem vůči němu už čtvrt století. Scenáristicky spolupracuje s Českou televizí. Podílel se na scénářích dokumentů o vyhnání brněnských Němců po druhé světové válce (A průvod Němců šel…) i o nezdařeném odsunu německé rodiny z Potštátska (Odsunutý odsun). Od roku 2004 knižně vydal tři série Příběhů železné opony, jež se posléze dočkaly překladu do němčiny – za stejnojmenný televizní seriál, který na jejich základě vytvořil s Lenkou Polákovou, získal elitní domácí prémie Elsa a Trilobit. Je rovněž držitelem novinářské Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2007.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2019. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Příběhy železné opony vypráví osudy lidí i celých rodin, které se pokusily uprchnout ze socialistického Československa. Autorem je Luděk Navara, čtou Bára Štěpánová, Jiří Hromada a Pavel Soukup.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky