Obálka audioknihy Země nomádů

Vydavatel: Absynt, Audiotéka
Vydáno: 2021
Série: Prokletí reportéři

Tvrdé probuzení z amerického snu. Novodobí kočovníci bydlí ve svých karavanech a šancí na přežití je život na cestě od jedné sezónní práce k druhé. Knižní předloha stejnojmenného filmu režisérky Chloe Zhao ověnčená Oscary za nejlepší film, režii a ženský herecký výkon.

Vydrží všechno, protože jim nic jiného nezbývá. Radují se z mála, protože víc nemají. Rádi by si užívali zaslouženého důchodu, místo toho češou ovoce, hlídají a uklízejí kempy nebo pracují ve skladech Amazonu – a potom jedou zase o kus dál. Žijí mimo společnost, která jim moc nenabízí a dívá se na ně podezřívavě. V Americe, kde úspěch znamená všechno a ztělesňuje ho velký dům a dobrá práce, možná dvojnásob. Sami se ale nevnímají jako bezdomovci. Rozhodnutí vyrazit ve svém pick-upu s přívěsem hledat náhodný přivýdělek pro ně představuje často jedinou možnost, jak neživořit na ulici. Zbavili se skoro všeho a získali svobodu, kterou ani nečekali.

Novinářka Jessica Bruder nomády neromantizuje, obdivuje spíše jejich schopnost vydržet i ve svém věku těžkou fyzickou práci, přizpůsobit se, nestěžovat si. A uchovat si sny. Hlavní hrdinka Linda May by si ráda koupila kousek země, postavila tam nízkoenergetický domek z lahví a plechovek – zůstal by pak dcerám a vnoučatům. I když nic nemáme, chceme, aby po nás něco zbylo.

JESSICA BRUDER
Jessica Bruder je americká novinářka a reportérka, zaměřuje se na sociální témata a subkultury. Dlouhodobě spolupracuje s The New York Times, přispívá do Harper's Magazine, The Washington Post, The International Herald Tribune, The New York Times Magazine a The Guardian. Je stipendistkou Rockefellerovy nadace, vystudovala a učí na Columbia Journalism School.

ZUZANA SLAVÍKOVÁ
Vystudovala herectví na brněnské JAMU, do roku 2007 byla členkou Mahenova divadla v Brně a poté dostala angažmá v pražském Divadle pod Palmovkou, kde působí dodnes. V letech 2002–2005 uváděla televizní soutěž Nejslabší, máte padáka!, díky které se dostala do širšího povědomí. V současnosti účinkuje hojně v seriálech (Detektiv Martin Tomsa, Četnické humoresky, Ordinace v Růžové zahradě, Přístav, Ulice), objevuje se ve filmech (Doktor od jezera hrochů, Teorie tygra), známá je díky práci v rozhlase a především z dabingu (dabuje např. Kate Winslet, Susan Sarandon nebo Julianne Moore).

Audiokniha Země nomádů obsahuje literární předlohu stejnojmenného filmu oceněného několika Oscary. Autor Jessica Bruder, překlad Roman Jakubčík a Alena Snelling. Čte Zuzana Slavíková, režie Helena Rytířová.

Série Prokletí reportéři

Obálka audioknihy Země nomádů