Obálka audioknihy Medúzy stárnou pozpátku

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

DLOUHOVĚKOST POHLEDEM VĚDY

Poslouchejte pozorně a dožijte se ve zdraví vysokého věku.

Elixír mládí a pramen nesmrtelnosti hledají lidé odjakživa a současný trend biohackingu to jen potvrzuje. Měříme své životní funkce, řešíme spánek a stravu… ale můžeme se při své honbě za kvalitním dlouhým životem inspirovat i v říši zvířat? Jakou roli v dlouhověkosti hraje genetika a jak s tím vším souvisejí medúzy? Kniha mladého dánského vědce Nicklase Brendborga hledá odpovědi na otázku, zda se můžeme ve zdraví dožít vysokého věku, upozorňuje na zajímavé výzkumy z oblasti dlouhověkosti a srozumitelně a zábavně vysvětluje vědecké objevy. Dozvíte se, proč je dobré darovat krev, kdo byl autorem první diety a jak dlouho se dá vydržet bez jídla. Z nejnovějších poznatků pak vycházejí doporučení, co můžeme udělat pro to, abychom žili déle a zdravěji.

NICKLAS BRENDBORG
Nicklas Brendborg (1995) je absolventem oboru molekulární biologie na Kodaňské univerzitě. Věnuje se tématu dlouhověkosti a získal ocenění Mladý vědecký talent. Je jedním z nejslibnějších talentů ve výzkumu biotechnologií a autor bestselleru Medúzy stárnou pozpátku.

ZBYŠEK HORÁK
Moderátor a dabér. Poprvé se v českých (tehdy československých) médiích objevil v roce 1985, kdy pracoval jako hlasatel Československého rozhlasu. V hlasatelské kariéře pokračoval v devadesátých letech na soukromých rozhlasových stanicích, na obrazovce veřejnoprávní i soukromé televize. Na přelomu tisíciletí se vrátil do Českého rozhlasu a stál u zrodu regionální stanice Český rozhlas Region Praha a střední Čechy. V současné době působí především jako dabér, posluchači ho mohou znát jako hlas Jeremy Clarksona z oblíbené motoristického pořadu Top Gear. Namlouvá komentáře k dokumentárním filmům a seriálům, kterých má na kontě stovky (například Toulavá kamera) a hrál menší role v seriálech a filmech.

Nahrávka vznikla podle knihy Nicklase Brendborga Medúzy stárnou pozpátku, vydané nakladatelstvím Host v roce 2022. Copyright © Nicklas Brendborg, 2021. Z dánského originálu Gopler ældes baglæns přeložila Magdalena Jírková. Translation © Magdalena Jírková, 2022. Čte Zbyšek Horák. Režie, hudba Vojtěch Machálek. Zvuk Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Cover picture and design © Rasmus Funder for G1, Denmark. Úprava obálky Jan Mottl. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s Host — vydavatelství, s. r. o. , 2023.

Audiokniha Medúzy stárnou pozpátku, autor Nicklas Brendborg, čte Zbyšek Horák.