Forbíny vzpomínek I a II

Délka: 1 h 45 min
Interpret: Jan Werich
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2016
Typ souboru: MP3
Velikost: 99 MB

Forbíny vzpomínek I a II - audiokniha obsahuje souhrn zvukových záznamů besed Jana Wericha, v nichž odpovídal na dotazy z obecenstva. Účinkuje Jan Werich a Jiří Borovička.

Koncem padesátých let jezdíval Jan Werich na tzv. "besedy s pracujícími" po klubech ROH, vysokoškolských posluchárnách či sanatoriích. Manažer orchestru Karla Vlacha, který se zároveň v Divadle ABC staral o propagaci, Jan Borovička pořizoval z besed zvukové záznamy. Nahrávky se pak staly u Borovičků rodinným pokladem a tvořily podstatnou část prvního vydání tohoto titulu vydavatelstvím Lotos pod názvy Jan Werich Forbíny vzpomínek I. (2002) a Jan Werich Forbíny vzpomínek II. (2003).
Jan Werich rád odpovídal na dotazy z obecenstva a činil tak naprosto svobodně a otevřeně, bez jakékoliv autocenzury. Jeho nebojácnost byla udivující a opojná. Jan Borovička nastavil fixní mikrofon samozřejmě na vypravěče, proto je otázky špatně slyšet. V prvním vydání četli dotazy veřejnosti Stella Zázvorková a Jiří Melíšek. Pro naše vydání jsme se rozhodli oslovit syna autora původních záznamů Jiřího Borovičku, aby dotazy přetlumočil on. Díky němu se nahrávky zachovaly a byly již po druhé zveřejněny, navíc dostaly v jeho interpretaci autentickou civilní podobu a přiblížily se více Werichovu pojetí dialogu. František Cinger v doprovodném textu zdůrazňuje: "Je mnoho důvodů k tomu, aby se člověk zaposlouchal do více než půlstoletí starých hovorů. On často není nejdůležitější čas, od toho kterého okamžiku uplynulý, jako spíš pravdivost či moudrost myšlenky, zkušenosti, kdy vyslovená."

Další důkaz geniality tvůrce, herce, komika a skvělého člověka, který svým humorem, jasnozřivostí, odvážnými a svobodnými názory předběhl čas!

Obsah.
1. O čem si chcete povídat?
2. O srandě
3. Volové v divadle a o divadle
4. O satiře
5. O E. F. Burianovi
6. Herec Arkadij Rajkin a jeho převleky
7. Jaroslav Ježek v USA
8. Jaroslav Friml - klavírní virtuóz
9. O porodníkovi, hledači pokladů a rozloučení
10. Jak to všechno začalo
11. První setkání s Jaroslavem Ježkem
12. Julius Fučík a jiné celebrity
13. O návštěvě Moskvy a trapasech
14. Umění slouží, ale neposluhuje
15. O mládí
16. Jak se na současné dění tváří Jiří Voskovec.
17. Jan Werich a náboženství
18. O psaní
19. O Miroslavu Horníčkovi
20. Jak se Jan Werich seznámil se svou ženou

více

Série Forbíny Jana Wericha

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma