Poslední forbína - Setkání ve Vídni 1974

Délka: 2 h 34 min
Interpret: Jiří Voskovec
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2012
Typ souboru: MP3
Velikost: 145 MB

Poslední forbína - Setkání ve Vídni 1974 - unikátní, dosud nepublikovaný záznam z posledního setkání Jiřího Voskovce a Jana Wericha za hranicemi nesvobody na této audioknize.

Záznamy z archivu Karla Koliše, nahrané amatérsky v říjnu 1974 ve Vídni oběma protagonisty, důkladně vyčištěné a digitalizované Tomášem Gsöllhoferem.
Na podzim roku 1974 se ve Vídni, v domě mecenáše Herberta Turnauera, sešli na tři týdny druzi, přátelé, divadelníci, myslitelé, komici, herci, spisovatelé a maximální navršitelé slávy Osvobozeného divadla, kamarádi Jiří Voskovec a Jan Werich. Čtyři večery svého pobytu věnovali u magnetofonu nahrávce vzpomínek, vyprávění a upřesňování důležitých okamžiků svého života. Patnáct minut z tohoto vzpomínání již vyšlo před mnoha lety (1975) v USA na LP Relativně vzato, nyní, po 38 letech vychází tento záznam téměř kompletní. Unikátní rozhovor je o to cennější, že V+W se zde setkali naposledy osobně.
Zásadními tématy této jejich "poslední forbíny" jsou vzpomínky na mládí a studia na tzv. Křemencárně, Werichovo totální zklamání z nemožnosti cokoliv v době normalizace v Čechách publikovat a jakkoliv se uplatnit, vzpomínky na Jana Masaryka a Julia Fučíka a radost z toho, že fenomén, zvaný Osvobozené divadlo, oslovuje i další generace mladých lidí, kteří znají zpaměti předscény, písničky, i celé pasáže z her slavné dvojice.
Majitel záznamu Karel Koliš zajímavě popisuje historii setkání, František Cinger doplňuje podrobnosti a Jiří Černý takto glosuje: "Číst Voskovce a Wericha je duševní potěšení. Slyšet jejich hlasy je však přímo tělesná rozkoš… Přátelství Jiřího a Jana překlenulo i oceán a jejich dvojhlas nevyschnul dodnes." František Cinger končí svůj text prohlášením: "S o to větší pozorností naslouchejme jejich vyprávění, které činili s vědomím, že může jít o vzkaz budoucím generacím. O odkaz nám i našim potomkům."

Obsah:
1. Tak jsme se zase jednou sešli
2. Vzpomínky na mládí a Křemencárnu
3. Jaké jsou mravy na světě
4. Co žere (sere) Jana Wericha
5. O národním umělectví
6. Co je to signatář
7. Velké vzpomínání na Jana Masaryka
8. Povídání o Slovácích a Juliu Fučíkovi
9. Mladí lidé objevují Osvobozené divadlo
10. Závěrečné nalezení pravdy

více

Série Forbíny Jana Wericha

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma