Obálka audioknihy Pochovejte mě pod podlahu

Pochovejte mě pod podlahu

Pavel Vladimirovič Sanajev

Interpret: Jan Vondráček
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

MILOVALA NÁS, OVŠEM S TAKOVOU TYRANSKOU ZBĚSILOSTÍ, ŽE SE Z JEJÍ LÁSKY STÁVALA ZBRAŇ HROMADNÉHO NIČENÍ.

Dostojevský střihlý Dickensem. Kniha se v Rusku držela více než deset let na špičce literárních žebříčků a prodalo se jí přes milion výtisků.

Částečně autobiografická kniha přináší příběh osmiletého Saši žijícího s babičkou a dědou v Moskvě koncem sedmdesátých let minulého století. Je plná někdy groteskních, jindy tragikomických příhod z běžného života, vyprávěných syrovým jazykem malého chlapce, který postupně čtenáři odhaluje, jak křehká může dětská duše být.

Chlapce si prarodiče vzali do péče coby čtyřletého proto, že jeho matka se o něj nemohla z finančních důvodů postarat. Nicméně soužití dítěte a seniorů je nelehké, způsobené nejen Saškovým špatným zdravotním stavem, ale také psychickou nevyrovnaností babičky, která dává svým nejbližším najevo lásku a zájem o ně poněkud svérázným způsobem. Její rozporuplnost zapříčiněná nelehkým životním příběhem se nám odhaluje krok za krokem, až dojdeme k jistému smíření s ní. V knize dále blíž poznáme také fungování soudobé lázeňské a lékařské péče či vztahů mezi lidmi.

Kniha je často popisována jako jedno z nejvtipnějších děl moderní ruské literatury a v roce 2009 podle ní vznikl stejnojmenný ruský film v režii Sergeje Sněžkina.

PAVEL VLADIMIROVIČ SANAJEV
Ruský spisovatel, scenárista, režisér, herec a překladatel. V roce 1992 úspěšně absolvoval Gerasimovu všeruskou státní univerzitu kinematografie (známá také jako VGIK), obor scenáristika. Vyrůstal u babičky a dědečka, známého sovětského herce Vsevoloda Vasiljeviče Sanajeva. Jeho matka, filmová a divadelní herečka Jelena Sanajevová, se po rozvodu s Pavlovým otcem znovu provdala za Rolana Bykova, rovněž známého herce. Otčím spolu s matkou žádali o svěření malého Pavla do jejich péče, prarodiče však byli proti. Svého nového zetě nikdy nepřijali a dlouho bránili vnukovi vrátit se k matce. Přesto měl Pavel s otčímem vřelý vztah a svůj román věnoval právě jemu. Román Pochovejte mě pod podlahu (1996) se stal bestsellerem, získal uznání literárních kritiků i běžných čtenářů a byl přeložen do více než deseti jazyků. Kromě literatury se Sanajev proslavil také svými filmy Kaunaské blues (2004) a Nultý kilometr (2007).

Nahrávka vznikla podle knihy Pavla Sanajeva Похороните меня за плинтусом / Pochoronite menja za plintusom,vydané nakladatelstvím HOST v roce 2020. Copyright © Pavel Sanaev, 2007. Z ruského originálu přeložila Vendula Kratochvílová. Translation © Vendula Kratochvílová, 2020. Čte Jan Vondráček. Režie Jan Rimon. Zvuk Rostislav Koňařík. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design © Tex Hänninen. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o.,2021.

Audiokniha Pochovejte mě pod podlahu − jedno z nejvtipnějších děl moderní ruské literatury. Autor Pavel Vladimirovič Sanajev, čte Jan Vondráček.