Obálka audioknihy Plavý kůň

Interpret: Petr Jeništa
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021

„Svou oběť nemusíte zabíjet. Stačí jediné – sdělit jí, že zemře.“

Proč by někdo vraždil oblíbeného kněze? Protože od umírající paní Davisové vyzvěděl víc, než bylo zdrávo. Otec Gorman si však ještě před odesláním na pravdu boží stihl poznamenat pár jmen a ukrýt je v botě. Policejní inspektor Lejeune a spisovatel Mark Easterbrook se pokouší zjistit, jak spolu osoby z jeho seznamu souvisejí a proč už jsou patrně také všechny po smrti. O jistém Plavém koni se posléze zmíní jak spisovatelova přítelkyně a kolegyně Ariadne Oliverová, tak hloupoučká Poppy – další z půvabných společnic Easterbrookova přítele Davida –, ta ovšem v naprosto odlišném významu. Mark se brzy nato setká se třemi pozoruhodnými vesničankami, které zřejmě oplývají neobyčejnými schopnostmi. Například prý dokážou zajistit něčí smrt na dálku – ale copak je v racionálním světě taková magie reálná?

Na motivy knihy natočila společnost BBC stejnojmennou dvoudílnou minisérii, kterou čeští diváci mohli zhlédnout premiérově začátkem ledna 2021 na TV Prima.

AGATHA CHRISTIE
Dáma Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila v přímořském letovisku Torquay v jižní Anglii. Je nejznámější autorkou detektivních příběhů a nejvydávanější spisovatelkou vůbec. Svého Hercula Poirota učinila hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává propagátor „šedých buněk mozkových“. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i romance. Posledních patnáct let také pracovala na svém životopisu, jehož audiopodoba se aktuálně připravuje. Neutuchající zájem o její dílo potvrzuje obrovské množství filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017) či připravované Smrti na Nilu a Svědkyně obžaloby (obě 2021).

PETR JENIŠTA
Absolvent Pražské konzervatoře působil zprvu v Divadle F. X. Šaldy v rodném Liberci, v hradeckém Klicperově divadle a také na elitních brněnských scénách (Husa na provázku, HaDivadlo, ND Brno). Od roku 2013 je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí. Filmové a televizní diváky zaujal rolemi ve snímcích Nuda v Brně, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Kuličky, Proměny, Příběh kmotra, Hlas pro římského krále anebo v seriálech Život a doba soudce A. K., Bohéma a Já, Mattoni.