Obálka audioknihy Agatha Christie: Vlastní životopis

Vydáno: 2023
Velikost: 1.65 GB

„NEJRADĚJI MLUVÍME O SOBĚ, N’EST-CE PAS, MES AMIS?“ HERCULE POIROT

Co do brilantnosti předčí postřehy pana Hercula Poirota jedině jeho stvořitelka: nejprodávanější autorka všech dob, znamenitá Agatha Christie! I ona se v závěrečné etapě životní dráhy rozhodla druhým otevřít svůj vnitřní svět formou memoárů a podala v nich nanejvýš hodnověrné svědectví o převratném 20. století. V její zpovědi se odrážejí jak vzpomínky na šťastné dětství v letovisku daleko od Londýna, tak proměny v uvažování nadaných britských žen v období mezi válkami nebo třeba vábivé horko Egypta, jelikož detektivka zvaná život spisovatelku zavála i mezi archeology. Oceníte její laskavý ostrovní nadhled, dozvíte se, kde a proč získala tak hlubokou znalost smrtících jedů, nahlédnete pod pokličku obou jejích manželství, zakusíte s ní sladké chvíle tvůrčího úspěchu i zdrcující pochyby a pády. A pochopitelně se dozvíte, jak na svět přišel nejen neústupný belgický ješita s knírkem, ale i všetečná slečna Marplová…

Vítejte na stránkách fascinujícího života královny detektivní prózy. Nejpovolanější průvodkyní vám bude dáma, která má s jejími nezapomenutelnými postavami bohaté herecké zkušenosti!

AGATHA CHRISTIE
Dáma Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila v přímořském letovisku Torquay v jižní Anglii. Je nejznámější autorkou detektivních příběhů a nejvydávanější spisovatelkou vůbec. Svého Hercula Poirota učinila hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává propagátor „šedých buněk mozkových“. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i společenské romány. Neutuchající zájem o její dílo potvrzují stovky filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017), Smrti na Nilu (2022), dvoudílná minisérie Plavý kůň (2020) a Proč nepožádali Evanse? (2022).

ALENA VRÁNOVÁ
Pražská rodačka již jako malá účinkovala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a v téže době zakusila poprvé i prkna některých věhlasných jevišť. Po absolutoriu DAMU účinkovala v Oblastním divadle v Benešově, později se stala členkou Divadla ABC. V 50. letech patřila mezi největší ženské hvězdy československé kinematografie. Bezesporu nejznámější je její role princezny Krasomily z pohádky Pyšná princezna (1952), ale hrála i v mnoha populárních komediích (od Dovolené s Andělem, 1952, po Vratné lahve, 2007), budovatelských dramatech (mj. Vina Vladimíra Olmera, 1956), seriálech (Byl jednou jeden dům, 1974) či psychologických snímcích (např. Sny na neděli, 1959). Zosobnila jak mnoho elegantních a sebevědomých mladých žen, tak podstatně náročnějších charakterů. Divadlo ABC uvedlo v roce 1972 hru Agathy Christie Korunní svědkyně, v níž ztvárnila hlavní ženskou roli Romaine. V průběhu let rovněž dabovala některé další postavy z autorčiných děl – například Lolu Brewsterovou v Rozbitém zrcadle, kterou ve filmu Guye Hamiltona ztvárnila Kim Novaková. Úspěchy slavila i v pozdějších letech. V roce 1997 obdržela Cenu Thálie za postavu stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře Bouřlivé jaro. Za hlas Jane Marplové ve filmu To je vražda, řekla získala v roce 2008 Cenu Františka Filipovského. V současnosti se nadále příležitostně věnuje herecké profesi. S druhým manželem Vladimírem Rážem měla jedinou dceru Markétu, nyní jí dělá radost vnučka Tereza se třemi pravnuky.

Copyrights: Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2023. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Agatha Christie: Vlastní životopis, čte Alena Vránová.