Obálka audioknihy Hurvínkovy příhody 4

6. Dobrou noc, Hurvínku / Popelka
Bonus pro pamětníky:
7. Hurvínkovi před spaním / O neposlušných kůzlátkách

Divadlo S+H založil jako profesionální loutkovou scénu prof. Josef Skupa (1892–1957) v Plzni roku 1930. S hlavními protagonisty divadla Spejblem (1920) a Hurvínkem (1926) už předtím úspěšně působil na amatérské scéně. Divadlo do roku 1943 hrálo jako zájezdová scéna se sídlem v Plzni. V lednu 1944 byl ale prof. Skupa zatčen gestapem, odsouzen a divadlo bylo zavřeno. V únoru 1945 se Skupovi podařilo uprchnout z hořícího vězení v Drážďanech a po válce otevřel stálou scénu Divadla S+H v Praze. Na sklonku svého života jmenoval prof. Skupa
svým nástupcem svého žáka Miloše Kirschnera (1927–1996). Ten hrál s oběma loutkami
dokonce o 13 let déle než prof. Josef Skupa, byl také autorem her, režisérem a ředitelem divadla. Zavedl tradici zájezdových cizojazyčných představení. Divadlo S+H doposud hostovalo v 34 zemích čtyř kontinentů, Spejbl a Hurvínek doposud mluvili celkem 22 různými jazyky.

Hlavními postavami všech inscenací jsou Spejbl a Hurvínek, otec a syn, každý z nich
zastupující jednu generaci a její pohled na svět. Jejich už tradičním protihráčem je jim podobný ženský pár, Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička (1930) a její pedagogicky
zaměřená „bábinka“ Kateřina Hovorková (1971). Tuto základní čtveřici protagonistů doplňuje pes Žeryk (1930) a občas i další postavy.

Spejbla a Hurvínka mluví tradičně jeden herec, střídající hluboký hlas otce Spejbla s Hurvínkovou dětskou fistulkou. Tuto tradici založil už prof. Skupa, pokračoval v ní více než 40 let Miloš Kirschner a navázal na ni i Martin Klásek (1957), který se poprvé představil dětskému obecenstvu v rolích Spejbla a Hurvínka v roce 1974 a od roku 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternoval. Stejně tak i hlas Máničky a paní Kateřiny patří tradičně jedné herečce. Zásadní vliv na postavu Máničky měla její třetí interpretka Helena Štáchová (1944–2017), díky níž se Mánička proměnila v moderní holčičku, Hurvínkovu rovnocennou kamarádku. Helena Štáchová byla také ředitelkou, autorkou a režisérkou Divadla S+H.

Audiokniha Hurvínkovy příhody 4 obsahuje 7 pohádek, které vypráví taťulda Spejbl. Účinkují Miloš Kirschner a Helena Štáchová.

Série Spejbl a Hurvínek

Obálka audioknihy Hrátky a pohádky
Hrátky a pohádky
Obálka audioknihy Hurvínek trochu zlobí