Obálka audioknihy Mýty

Mýty

Stephen Fry

Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021

Již staří Řekové si rafinovaně užívali. A co teprve když se přimíchá britský humor!

Protože smích je brána, kterou se dá do člověka propašovat mnoho dobrého, protáhl tudy Stephen Fry i kulturní základy evropské civilizace. Zatímco jeho krajan Robert Graves nebo náš Eduard Petiška přibližovali starořeckou mytologii sošným jazykem odpovídajícím bájné úctyhodnosti, špikuje prvotřídní britský komik antické látky současným humorem. Dává si zvlášť záležet na vášnivých vylomeninách a úchvatných úkladech, k tomu přimíchává šarmantní škodolibost a navrch i kapku rafinované rozvernosti, jež plodí samé zádrhele. Vždyť dávní bohové se nám tolik podobají – a teď dokonce začali myslet, mluvit a škodit po našem! Ostatně ať si Homér & spol. elegantně básní, jak mrav žádá, bohy si v zájmu sebemrskačství stvořili sami lidé, ačkoli velikáni z Olympu se nám znovu pokusí nakukat, že jsme jen hračky pro jejich potěchu…

Kdo řádí olympským bohům za humny?

STEPHEN FRY
Vyhledávaný britský herec, bavič, moderátor a později i literát vystudoval akademii v Norwichi a moderní jazyky v Cambridgi. Zprvu se živil jako umělecký producent, jenže pak se vyšvihl mezi hvězdy ostrovní zábavy v tandemu se spolužákem Hughem Lauriem. Vytvořili spolu nejen komické duo v TV show Křišťálová krychle a Troška Frye a Laurieho, ale hlavně se vyřádili v historické parodii Černá zmije a v cyklu komornických eskapád Jeeves a Wooster na motivy děl P. G. Wodehouse. Vedle rolí v oceňovaných seriálech (Království, Tenká modrá linie, Gormenghast) i filmech (Ryba jménem Wanda, Gosford Park, V jako Vendetta, Hobit ad.), kde exceloval zejména v roli Oscara Wildea ve stejnojmenném snímku z roku 1997, uváděl Fry vědomostní kvíz QI. Ujal se i načtení anglických audioverzí románů o Harrym Potterovi. Po satirách Lhář (1991) a Hroch (1994, č. obě 2005) sepsal tři svazky memoárů, v nichž líčí i boj s maniodepresivní poruchou. S jevištním nastudováním nejnovějších knih Mýty a Hrdinové vystupuje na věhlasných divadelních festivalech.

OTAKAR BROUSEK ML
Po dokončení studií na Pražské konzervatoři (1978) hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských, kde ztělesnil mj. Dumasova d’Artagnana. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v TV filmech, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře, Ach, ty vraždy! apod.). Na plátně se objevil např. ve snímcích Hop – a je tu lidoop, Svatba upírů, Bumerang nebo Snowboarďáci. Jeho sametový hlas se uplatňuje při moderování i v dabingu: promlouvají jím třeba Ralph Fiennes, Russell Crowe či David Thewlis ze série o Harrym Potterovi.