Obálka audioknihy Lucemburská epopej I: Král cizinec (1309 – 1333)

Lucemburská epopej I: Král cizinec (1309 – 1333)

Vlastimil Vondruška

Interpret: Miroslav Táborský
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Série: Lucemburská epopej

Jan Lucemburský nastupuje na český trůn

Jan Lucemburský se stává českým králem. Spisovatel a historik líčí jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše.

„Cesta Lucemburků na český trůn nebyla jednoduchá a více než meče hovořila zpočátku diplomacie,“ píše Vlastimil Vondruška. Lucemburská epopej začíná právě tam, kde končí autorova Přemyslovská epopej. V prvním díle Jan Lucemburský nastupuje na český trůn, na konci oblouku vyprávění je pak smrt jeho syna Karla IV. Spisovatel a historik líčí jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše. Oba významní panovníci však musí čelit snaze části české šlechty ochránit si stavovské výsady. Mocenské intriky a válečné scény jsou jen kamínkem v pestré mozaice zvané vrcholný středověk. Bez obyčejných lidí, jejich lásek a každodenních strastí by tento barvitý obraz nebyl úplný.

VLASTIMIL VONDRUŠKA
Český historik, publicista a spisovatel, autor mnoha historických detektivních příběhů. Dosud publikoval více než čtyřicet historických románů. Vedle knih s „vyšetřovatelem“ Oldřichem z Chlumu píše i historické epopeje z období Přemyslovců, Lucemburků a husitství. Svou erudici historika uplatňuje i v sérii Život ve staletích. Patří k nejprodávanějším a nejoblíbenějším českým autorům. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal sedm cen čtenářů nakladatelství MOBA. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, cestování, štípání dřeva, fotografování a pes.

MIROSLAV TÁBORSKÝ
Český herec, laureát Ceny Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku v roli Jindřicha v inscenaci Konec masopustu a nositel španělské Goyovy ceny. Na DAMU se dostal napočtvrté, mezitím vystudoval fyziku na pedagogické fakultě. Jeho první angažmá bylo v kladenském divadle, vedle toho si stále rozšiřoval svůj herecký rejstřík – například mimickými rolemi ve Studiu GAG Borise Hybnera. Přelomová pro něj byla spolupráce s režisérkou Hanou Burešovou v Divadle v Dlouhé, významné role ztvárnil v inscenacích Martina Huby (Garderobiér, Král Lear). Dnes ho můžeme vidět v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, v Divadle v Řeznické, ve Viole, v Divadle Ungelt a na jiných scénách. Věnuje se také dabingu.

Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Lucemburská epopej I., vydané nakladatelstvím MOBA v roce 2022. Text copyright © Vlastimil Vondruška, 2022. Čte Miroslav Táborský. Režie, zvuk Jan Koukal. Zvukové předěly Pavel Hlaváček, Pavel Štěpánek. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky a úprava pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Lucemburská epopej I: Král cizinec (1309 – 1333). Autor Vlastimil Vondruška, čte Miroslav Táborský.

Série Lucemburská epopej