Obálka audioknihy Past

Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Audiotéka, MOBA
Vydáno: 2023

Válka nezná vítězů, jenom poražených. A kdo je v ní hrdinou a kdo obětí?

Románem se jako červená nit odvíjejí životní příběhy tří hlavních postav. Georga von Wasserhof, majora wehrmachtu, který zažil běsnění u Stalingradu a těsně před jeho pádem byl odvolán do Berlína. Kapitána německé ponorky Kurta Tallera, vyplouvajícího s vlčími smečkami do vod nemilosrdného Atlantiku potápět plavidla spojeneckých konvojů, s nimiž nacházejí smrt na dně moře stovky a tisíce lidí, mnohdy nevinných civilistů, a kapitána britské válečné lodě Harryho Holma, který naopak tyto konvoje chrání.

Co nakonec svede tyto tři muže dohromady, kdy jsou si navzájem nepřáteli a zároveň jsou jejich životy závislé na tom druhém? Je to jen zpravodajská hra se smrtí, odehrávající se mezi německými a britskými tajnými službami? Román o tom, že i vítězové válek jsou zároveň poraženými.

FRANTIŠEK NIEDL
František Niedl se narodil v Českých Budějovicích a vystudoval SPŠ elektrotechnickou. Prošel profesemi elektromontér, obsluha vodní elektrárny, obsluha rozvodny, byl učitelem v autoškole a byl majitelem cestovní kanceláře. Má rád přírodu, motorky, koně, jachtink, literaturu a historii. Kromě románů píše i povídky, které se objevují v přílohách deníků, nebo jsou vysílány v rozhlase a také vychází knižně.

PAVEL SOUKUP
Český herec a dabér. Původně vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě. Poté se pustil do studia na DAMU. Po škole působil hlavně v oblastních divadlech, později se ale vrátil do Prahy, kde začal účinkovat v Divadle ABC. Zahrál si také v televizi. Pavel Soukup dabuje například herce Roberta Redforda, Gérarda Depardieu, Harrisona Forda nebo Bruce Willise.

Audiokniha Past, autor František Niedl, čte Pavel Soukup, režie Helena Rytířová.