Obálka audioknihy Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem

Interpret: Saša Rašilov
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Je vůbec možné změnit neposlušného, sobeckého jedináčka, který nemá nikoho rád, v hodného kluka? Poslechněte si příběh o tom, že někdy musíme překonat sami sebe, abychom byli lepšími lidmi. O tom, že nejdůležitější, co se v životě můžeme naučit, je schopnost pomoci druhým, přátelství, láska a vztah ke zvířatům a přírodě. Dopadne pohádka o Nilsovi, který je díky svému chování zakletý do skřítčí podoby, dobře? Dospěje Nils během svého putování za krkem housera Martina v soucitného a odpovědného člověka a promění se zpátky v chlapce? Přidejte se k němu a zažijte spoustu dobrodružství.

Dagmar Hartlová získala za překlad tohoto nového vydání pro nakladatelství Meander cenu Zlatá stuha IBBY 2005 a byla zapsána na Čestnou listinu IBBY 2008.

SELMA LAGERLÖFOVÁ
Švédská spisovatelka, jako první žena získala v roce 1909 Nobelovu cenu za literaturu. Pochází z rodiny důstojníka a statkáře. Proti vůli rodičů vystudovala učitelský ústav a působila jako učitelka v Landskroně, posléze se zcela věnovala literatuře. Jejím prvním úspěšným dílem byl román Gösta Berling, který je dodnes jedním z nejromantičtějších děl švédské literatury. Na objednávku pro potřeby švédských škol napsala pohádkovou knihu Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem. Její dílo navazuje na tradice lidového vyprávění plného záhad, dobrodružství, s dramaticky napínavým dějem, prvky nadpřirozena i mysticismu.

SAŠA RAŠILOV
Narodil v Praze na Zbraslavi ve filmové rodině (otec kameraman, dědeček herec, herectví se věnují i sestra a bratr). Studoval na pražské konzervatoři, hudebně-dramatickém oddělení. Poté přešel na herectví na pražské DAMU. Hrál v Divadle Na zábradlí, v Divadle v Řeznické, dnes je stálým členem souboru Národního divadla. Z jeho více než tří desítek filmových rolí můžeme zmínit snímky Šakalí léta (1993), Samotáři (2000), Milenci a vrazi (2004), Duše jako kaviár (2004) nebo Román pro ženy (2004). Zazářil také v dabingu – jeho hlas lze slyšet v prvních třech dílech Star Wars (postava Obi-Wan Kenobiho), ve filmu Karlík a továrna na čokoládu namluvil postavu Willy Wonky nebo v animované pohádce Roboti hlavní postavu Rodneyho. Za dabing v roce 2003 obdržel prestižní Cenu Františka Filipovského za film Tápající.

Nahrávka vznikla podle knihy Selmy Lagerlöfové Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem vydané nakladatelstvím Meander v roce 2005. Copyright © Bonnier Carlsen Bokförlag, 1994. Ze švédského originálu Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige, vydaného nakladatelstvím Bonnier ve Stockholmu roku 1994, přeložila Dagmar Hartlová. Translation © Dagmar Hartlová 2005. Čte Saša Rašilov. Režie, zvuk: Vojtěch Machálek. Illustrations copyright © Aneta Holasová. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vyrobilo studio Soundguru. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem - pohádkový příběh o hluboké proměně malého Nilse, který na cestě za svým napravením zažije plno dobrodružství. Autor Selma Lagerlöfová, čte Saša Rašilov.