Obálka audioknihy Petrolejové lampy

Interpret: Rudolf Pellar
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2012

Osud románové hrdinky Štěpky Kiliánové a jejího muže Pavla Maliny je u nás znám především díky filmovému zpracování v režii Juraje Herze s mimořádnými hereckými výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka.
Román Petrolejové lampy je první díl zamýšlené tetralogie, kterou už autor bohužel nestihl dokončit. První verze románu vznikla již v roce 1935 pod názvem Vyprahlé touhy, do své smrti však Havlíček stačil pouze přepracovat tento první díl cyklu a rozpracovat román Vlčí kůže, který bohužel zůstal pouze v torzu.
Můžeme tedy sledovat jen první tři (a půl) desítky let Štěpčina života; přesto je to život bohatý na zvraty a tragédie. Štěpka je typickým příkladem toho, že o svém životě člověk rozhoduje v té nejnevhodnější době, v období dospívání.
Dcera bohatého stavitele je hřmotná, statná dívka, která není příliš vyhledávána mladými muži, má problémy sžít se s morálkou maloměsta. Ventiluje nahlas své názory, věnuje se divadlu, což její okolí naoko kvituje se zájmem, ve skutečnosti si však Štěpka nevědomě uzavírá šance "včas" se provdat. Její robustnost fyzická i slovní ji zkrátka "diskvalifikuje", a tak se nakonec nevdává z lásky, ale po racionálním zvážení (a také tak trochu proti vůli rodičů). Její manželství s dávným přítelem z dětství - Pavlem Malinou - však nesplní její představy o šťastném a naplněném manželství...

Petrolejové lampy - audiokniha obsahuje román Jaroslava Havlíčka, jenž sleduje osudy zednické dcery Štěpky Kiliánové. Čte Rudolf Pellar.