Farma zvířat

George Orwell

Délka: 3 h 47 min
Interpret: Petr Čtvrtníček
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 213 MB

„Bytosti venku hleděli z prasete na člověka a z člověka na prase a znovu z prasete na člověka; ale nebyli schopni určit, který byl který.“

Alegorická novela začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura. Vláda zvířat ctí posvátných sedm přikázání, z nichž nejdůležitější je to sedmé – Všechna zvířata jsou si rovna! Jak se ale ukáže, některá jsou si rovnější… Bajka, která byla dokončena v roce 1944 se s odstupem času stala kultovním dílem, které nastavuje zrcadlo všem podobám diktatury.

GEORGE ORWELL
George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, se narodil v Motihari v Indii v rodině koloniálního úředníka. Vyrůstal v Anglii v Oxfordshiru, kde plyne říčka Orwell, podle níž si zvolil svůj pseudonym. Vystudoval soukromou střední školu, prestižní Eton a do svých 25 let sloužil v Indické imperiální policii v Barmě. Poté se vrací do Anglie a začíná se živit jako novinář a esejista. Nějakou dobu žil jako tulák v těch nejchudších vrstvách v Paříži a Londýně (zpracováno v knize Na dně v Paříži a Londýně). Stává se socialistou, odpůrcem fašismu a zastáncem rovnosti. Nastupuje jako dobrovolník do španělské občanské války, kde bojuje na straně socialistického hnutí (o svých zážitcích se pak rozepisuje v knize Hold Katalánsku). Je považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů vůbec s velmi širokým tematickým záběrem. Vyjadřuje se kriticky k levicovým totalitním sytémům, kolonialismu i kapitalismu (Úpadek anglické vraždy, Lev a jednorožec, Spisovatelé a leviatan,…). Války se neúčastní kvůli vleklé tuberkulóze, ale spolupracuje s BBC a přispívá do předních anglických novin a časopisů (Tribune, Observer). Krátce před svou smrtí píše dvě svá nejznámější díla, alegorické kritiky totality, Farmu zvířat a 1984.

PETR ČTVRTNÍČEK
Vyrostl v Řeži u Prahy, vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu a v 80. letech působil v amatérském divadle Vrata. Od 90. let je vyhledávaným hercem, scenáristou, režisérem i recesistou. Je podepsán pod oblíbenými televizními parodiemi Česká soda, Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí, nebo Čobolkoviny. Už přes více jak dvě desetiletí vystupuje v Divadle Na Zábradlí a svéráznými postavami obohatil řadu filmových veseloher a tragikomedií i pohádek např. Kouř, Fany, Kuky se vrací, Pohádka pro Emu, Čert ví proč nebo Anděl Páně 2.

Nahrávka vznikla podle knihy George Orwella Farma zvířat vydané nakladatelstvím Aurora (Praha) v roce 2000. Z anglického originálu Animal Farm přeložil Gabriel Gössel. Translation © Gabriel Gössel, 2000. Čte Petr Čtvrtníček. Režie Jan Rimon. Zvuk a mastering Rostislav Koňařík. Hudba Mario Buzzi. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Farma zvířat obsahuje literární klasiku George Orwella v podání Petra Čtvrtníčka.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky