Obálka audioknihy Zpěv straky

Interpret: Kateřina Mendlová Jírů
Vydavatel: Audiotéka, Host
Vydáno: 2022

Přichází hrdinka, jejímž cílem není silou měnit svět, ale léčit a napravovat lidské osudy.

Když se šílený a mocichtivý vladař rozhodl vyvraždit všechny, které nemůže přeměnit ve vojáky, stalo se ze světa místo bez vědy, bez umění a také bez naděje. Místo, kde není snadné nabízet útěchu.

Pro mladou čarodějku Heniku se však právě to stalo smyslem života. Zavržená matkou, ale se svými přáteli — spolehlivou klisnou Potvorou a strakou, která skrývá nejedno tajemství — pomáhá všude tam, kde je jejích léčitelských dovedností zapotřebí. Ať už pobývá ve městě, jehož brány není možné opustit, u oddílu dětských vojáků s velice podivným úkolem, či na hradě, kde se objevilo nadmíru podezřelé novorozeně, vždy musí pečlivě zvažovat, co může ztratit a co získat.

Bolest a utrpení mívají totiž rozmanité podoby, ale muka v duši se navzájem až překvapivě podobají. A právě tyto rány se hojí ze všech nejhůř. Je na Henice, aby přišla na to, jak lze zemi a její obyvatele vyléčit.

DANA BERANOVÁ
Narodila se v Jičíně. Ve dvaceti letech se odstěhovala na vesnici, kde s manželem a dvěma dcerami žije dodnes. Do Jičína nadále jezdí za prací, pracuje v nemocnici. Psát začala už na základní škole. Nejdříve básničky, později povídky a pohádky. Její prvotina v žánru fantasy byla určená dětem. Jmenuje se Eva a Kniha poznání a vyšla v roce 2014. Věrná žánru zůstala i nadále, a sice povídkou Nikdy neříkej nikdy, kterou můžete najít v antologii Žena se lvem (2016). V dubnu 2022 jí vyšla v časopise Pevnost povídka Pláňata, která je součástí knihy o čarodějce léčitelce Henice, vydané na podzim 2022 pod názvem Zpěv straky. V současné době píše druhý díl. Téma fantasy proniklo i do další Daniny tvorby, totiž psaní písňových textů, pro které její manžel skládá melodie.

KATEŘINA MENDLOVÁ JÍRŮ
Kateřina Mendlová Jírů absolvovala brněnskou konzervatoř a poté se stala členkou divadla Radost Brno, kde byla více než deset let ve stálém angažmá. Na prknech, která znamenají svět se Horáčková stala Haničkou z Jiráskovy Lucerny i Jessicou ze Shakespearova Kupce benátského a vyjma těchto rolí na sebe výrazněji upozornila také ztvárněním Nastasji Filipovny z Idiota Fjodora Michajloviče Dostojevského inscenovaném J. Janěkovou starší na prknech Moravského divadla Olomouc, kde hostovala. Horáčková se mimo divadelních rolí objevuje velmi často na veřejnosti také s mikrofonem v ruce jako moderátorka rozličných dětských, kulturních, společenských či sportovních akcí, popřípadě také namlouvání televizních a rozhlasových reklam či audioknih.

Audiokniha Zpěv straky, autorka Dana Beranová, čte Kateřina Mendlová Jírů, režie Ondřej Černý.