Obálka audioknihy Poslední Lucemburk

Interpret: Jakub Saic
Vydavatel: Témbr
Vydáno: 2020

Ladislav řečený Pohrobek se narodil čtyři měsíce po smrti svého otce Albrechta Habsburského a po smrti staršího bratra Jiřího se stal jediným dědicem české a uherské koruny. Přesto byl uherským králem nakonec zvolen polský Vladislav Jagellonský. Ladislavovým poručníkem se stal nejprve jeho strýc Fridrich III. Habsburský a potom Oldřich Celjský, a teprve s jeho pomocí dosedl nakonec Ladislav Pohrobek jak na uherský, tak na český trůn.

Ladislav si zvolil za královské sídelní město Prahu a zdálo se, že mu osud konečně přichystal šťastné chvíle – zasnoubení s půvabnou princeznou Magdalenou, dcerou francouzského krále Karla VII., mělo být sice hlavně výhodný politický a diplomatický tah, ale mladí lidé se do sebe skutečně zamilovali. V Praze se začala chystat slavná královská svatba, jenže Ladislav zčistajasna podlehl záhadné a rychlé nemoci – a objevilo se podezření, že jde o královraždu.

Kdo by však měl důvod zavraždit mladého krále, který si rychle získal své okolí i poddané? Temný stín obvinění padl na Jiřího z Poděbrad, který se kdysi postavil proti Ladislavově volbě českým králem. A také na jeho manželku Johanu, o níž zlí jazykové tvrdí, že jí plavá krása mladého vladaře nezůstala lhostejná.

Audiokniha Poslední Lucemburk obsahuje historický příběh od autorky Hany Whitton. Čte Jakub Saic.