Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Dušičky připadají na středu, 2 listopadu, o něco známější je ale po světě Halloween, jenž se slaví 31. října. Proslavil se dýňovými lucerničkami, ale i různými strašidelnými kostýmy a celou řadou tématických dobrot. A jak už z prvního dílu o Dušičkách víte, nepochází z Ameriky, nýbrž z Irska.
V druhém díle se podíváme na zvyky dávné i současné stejně jako do Mexika, kde jsou oslavy zesnulých asi nejdivočejší.
K té správné atmosféře vám také doporučíme skvělé tajemné i děsivé audioknihy a e-knihy, které si nyní stáhnete se slevou 30 %.
Zemřelé odnepaměti oslavovali Keltové, ale i staří Slované. Pohanským zvykům učinil přítrž francouzský opat Odilo, který v roce 998 přišel s oslavou památky zesnulých. Od 12. století je pak svátek považovaný za katolický. Co ale zůstalo, je víra, že se lidé v tomto čase mohou shledat se zemřelými.
ÚDOLÍ MRTVÝCH
Tim Weaver
Tip: Vypravte se na Dušičky do Údolí mrtvých, bestselleru Tima Weavera se soukromým detektivem Davidem Rakerem, a to dokonce se slevou 30 %.
S obdobím oslavy zesnulých se pojila a pojí celá řada zvyků. Svíčky a věnce se dávají nejen na hroby, ale i za okna či na dveře. Lidé také věří, že se zemřelí na Dušičky o půlnoci scházejí, aby zavítali na mši. Proto se dodnes na Slovácku rozezní o dvanácté noční zvony kostelů, aby duše svolaly. Z noci 1. na 2. listopadu se rovněž na stolech nechává jídlo pro mrtvé a odstraňují se ostré předměty, aby se duše nezranily. Dříve se také pekl dušičkový chléb či pečivo ve tvaru kostí, který se dával žebrákům.
OSVÍCENÍ
Stephen King
Tip: Co je pro vás nejděsivější příběh, který jste četli nebo viděli? Na předních příčkách je zcela jistě Kingova klasika Osvícení, v jehož filmovém zpracování září Jack Nicholson. Četli jste? Jestli ne, stahujte e-knihu se slevou 30 %.
Tip: Užijte si audioknihu 25 strašidelných pověstí z Čech a Moravy od Adolfa Weniga ve špičkovém podání Jana Kanyzy. Nyní se slevou 30 %.
Na oslavy zemřelých jsou asi největšími přeborníky Mexičani. Día de los Muertes, tedy Den mrtvých se slaví od 31. října do 1. listopadu. Svátek pochází z aztéckých rituálů, kdy se mrtví oslavovali po celý měsíc, tomu ale učinili přítrž španělští dobyvatelé. Mexičané se v trvání sice podřídili, pojetí svátku si ale vzít nenechali. Celé široké rodiny se v tu dobu schází na hřbitovech, kde zdobí hroby vesele pomalovanými lebkami a dalšími dekoracemi a s sebou si berou nejen hudbu pro zpěv a tanec, ale i spoustu jídla a pití.
DRACULŮV ŠVAGR
Miloslav Švandrlík
Tip: Bavte se jako Mexičani s mistrem humoru Ladislavem Švandrlíkem a jeho příběhy Draculův švagr, kde nechybí hrůzostrašné vyprávění ani černý humor. Audioknihu načetl Jiří Lábus a vy ji teď stáhnete se slevou 30 %.
Dušičky nejsou jen ve znamení chození na hřbitovy a vzpomínání, jde také o období dlouhých, studených večerů. Což je ideální čas na nějaký ten tajemný, hrůzostrašný příběh. Jestli jste nevybrali z našich tipů, podívejte se na všechny audioknihy nebo e-knihy se slevou 30 %.