Novinka od Jussiho Adlera-Olsena je možná jedním z nejlepších thrillerů roku
28. 11. 2019 12:56 | Patricie Kolohnátková

Osmý případ kodaňského Oddělení Q s názvem Oběť 2117 se do českých obchodů dostal možná trochu vypočítavě krátce před Vánoci. Pokud ale hledáte vhodný dárek pro knihomola, který má navíc rád napínavé příběhy, chybu s ním rozhodně neuděláte. Jde totiž opět o mistrovské dílo Jussiho Adlera-Olsena, které nebudete umět odložit.

Na nejoblíbenější městské pláži španělské Barcelony je jeden monument s obřím číslem nahoře, které se neustále zvyšuje. Jde o pomník, který počítá uprchlíky, co na své cestě z válečných zón přišli o život. Přesně tady se trochu netradičně začíná psát nový detektivní román dánského autora Jussiho Adlera-Olsena.

Jako první se seznámíte s novinářem Joanem, který se kvůli záchraně své kariéry rozhodne vydat na Kypr, kam v posledních dnech moře na tamní pláž vyplavuje nebývale vysoký počet utonulých uprchlíků. Novinář se rozhodne, že popíše život jedné z obětí, toho roku s pořadovým číslem 2117. Nakonec ale zjistí, že se starší žena ze Sýrie neutopila, nýbrž byla zavražděna. Kdo byla oběť a kdo za činem stojí?

Fotky z Kypru obletí díky Joanovi svět a mimo mnohých dalších je zaznamenají dva lidé. Jedním z nich je hrdina všech příběhů Olsena, sympaťák Asad, kterému normálně nechybí smysl pro humor ani v těch nejvypjatějších situacích. To, co na fotce vidí, ale dává tušit, že na humor tentokrát moc místa nezbude. Fotka otevře staré rány, na které by Asad nejradši zapomněl. A společně se svými kolegy se bude muset hodně snažit, aby ho nejen minulost nedoběhla a nedovedla na druhý břeh. Jak se ale později ukáže, bude se také muset pokusit zabránit obřímu teroristickému útoku, který se nezadržitelně blíží.

..............................................................................................................................

Další e-knihy autora

..............................................................................................................................

A pak je tu Alexander, mladý fanda počítačových her z Kodaně. Poté, co se k němu dostane článek Joana s fotkou oběti 2117, se rozhodne, že už s nevšímavostí všech okolo jen tak žít nebude. A začne se mu v hlavě rodit šílený plán, který coby anonym nezapomene postupně odkrývat kodaňským policistům.

Osmý případ Oddělení Q opět přivádí na scénu všechny oblíbené postavy - trochu nabručeného Carla, neustále nervózního Gordona i hubatou Rose. Hlavní prostor ale tentokrát dostává Asad, pravděpodobně nejoblíbenější postava celé série. Pokud chcete vědět, co předcházelo jeho působení ve vyhlášeném vyšetřovacím týmu a poznat jeho minulost, je pro vás Oběť 2117 nutností.

..............................................................................................................................

Audioknihy Jussiho Adlera-Olsena

..............................................................................................................................

Tuhle e-knihu byste si ale měli přečíst i v případě, že máte rádi severskou krimi (anebo jakoukoliv jinou krimi) a baví vás chytré příběhy, které se čtou samy. Navíc - jak už to v případě Jussiho Adlera-Olsena známe - má autor tu schopnost, že vás dokáže udržet v napětí a nevědomosti doslova až do poslední stránky.

Ještě s Oddělením Q nemáte zkušenosti? Žádný strach, Oběť 2117 je i pro vás, autor nenechá na holičkách ani ty zcela nepolíbené. Po dočtení ale budete mít nejspíš chuť prozkoumat, co se s postavami dělo dřív. Protože jak už bylo řečeno, rodák z Kodani, který vystudoval politologii a filmovou vědu, má obrovský vypravěčský dar. A dokáže také vytvořit postavy, které nejsou dokonalé, právě proto je ale budete milovat.

Oběť 2117 se zkrátka povedla a my můžeme jenom konstatovat, že je nám líto, že už máme tuhle čtenářskou jízdu ve velkém stylu za sebou. A už se nemůžeme dočkat, až Jussi dopíše devátý případ Oddělení Q.