5 e-knih, které byly zfilmované: Zusak, Kosinski nebo Atwoodová
10. 9. 2019 9:59 | Patricie Kolohnátková

Je bez diskuze, že nejlepší inspirací pro filmové tvůrce zůstávají spisovatelé a jejich skvělá díla. A i když v některých případech platí, že nepříliš dobrému románu vetkli jeho jedinečnost právě scénáristé a režiséři, něco takového určitě nelze říct o následujících pěti románech, které posloužily jako filmová nebo seriálová předloha.

Nechybí mezi nimi Pulitzerem vyznamenaný román Stehlík, který si oblíbili třeba Stephen King nebo Michelle Obama, nebo Nabarvené ptáče, které se pod taktovkou Václava Marhoula už řítí na stříbrná plátna. Přečíst nebo poslechnout si ale můžete také Příběh služebnice Margaret Atwoodové, jehož třetí sérií můžete právě sledovat na HBO. Ať už si vyberete kteroukoliv z níže uvedených e-knih, jsme si jisti, že si její čtení náramně užijete.

Donna Tarttová: Stehlík

Žánr: Světová literatura, román I Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 83 %

Už za pár týdnů do kin zamíří snímek Stehlík, kde si mimo jiné zahrála také Nicole Kidmanová. A režisér John Crowley si námět nemohl vybrat lépe. Předlohou se stal román Donny Tartové s názvem Stehlík, který v roce 2014 získal jedno z nejprestižnějších ocenění: Pulitzerovu cenu. Za zmínku ale stojí i fakt, že si ho nemůžou vynachválit taková esa, jakými jsou Stephen King nebo Michelle Obamová.

Podívejte se na trailer ke Stehlíkovi

Hlavním hrdinou je Theo Decker, který ve svých třinácti letech ztratí při výbuchu v newyorském Metropolitním muzeu matku. Nehoda, po které už nikdy nemůže být Theův život takový jako předtím, má ale jedno překvapivé vyústění. Mladý muž se stane majitelem slavného díla holandského mistra Fabritia s názvem Stehlík.

Spíš než otcem, který Thea zanedbává, je tak v následujících letech formován svými přáteli. Třeba Andym, který pochází ze zámožné americké rodiny, starožitníkem Hobiem anebo ukrajinským imigrantem Borisem. To všechno Thea přivede do dosud nepoznaného světa. Ten je plný umění, ale zároveň také zločinu.

Stehlík je zkrátka skvost z americké literární produkce. A pokud jste si mysleli, že romány s obrovskou duší psal za oceánem naposledy Francis Scott Fitzgerald, Donna Tarttová vás přesvědčí, že jste se zatraceně mýlili.

Další e-knihy Donny Tarttové

...................................................................................................................................................

Jerzy Kosinski: Nabarvené ptáče

Žánr: Světová literatura, román I Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 83 %

Premiéra na prestižním filmovém festivalu v Benátkách a hvězdy jako Stellan Skarsgård nebo Harvey Keitl. To je nový film Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který vznikal podle stejnojmenného bestselleru polského autora Jerzyho Kosińského.

Podívejte se na trailer k filmu Nabarvené ptáče

U románu vám můžeme slíbit, že se příliš smát nebudete. Vypráví příběh malého chlapce, který se uprostřed Druhé světové války ocitne sám kdesi mezi Polskem a Ukrajinou. Autor tu do kontrastu staví hrůznosti, kterých jsme my, lidé, ve vypjatých situacích schopni, proti až poetickým výjevům zvířat a přírody, se kterými se malý hrdina setkává.

Po bezpočtu situací, kdy byl chlapec doslova na hraně života a smrti, se setkává s rudoarmějci. Až tady konečně zažívá lidské zacházení a porozumění. „Ano, je to brutální. A je to jeden z nejlepších příběhů, jaké jsem četl,” napsal na server Databáze knih TomášGrossman.

...................................................................................................................................................

Markus Zusak: Zlodějka knih

Žánr: Světová literatura, román, válečné I Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 91 %

Skvělá Emily Watson si zahrála hlavní roli v dneska už klasickém filmu z roku 2013 Zlodějka knih. Filmaři se inspirovali stejnojmenným románem australského spisovatele Markuse Zusaka, který se už krátce po vydání stal celosvětovým bestsellerem.

Podívejte se na trailer k filmu Zlodějka knih

Vypravěčem Zlodějky knih je Smrt, což je na román, který se odehrává v Německu v průběhu Druhé světové války, poměrně příznačné. Důležitý je totiž nezúčastněný vypravěč, se kterým jen tak něco nepohne. Jenomže potom ve světě Smrt natrefí na mladou Liesel Memingerovou a po nějaké době musí i ona konstatovat, že má zájem o lidi, cítí dojetí, hořkost a občas úlevu z konců. Zkrátka že i samotná Smrt má srdce.

Recenzentka Nuny na server Databáze knih napsala: „Možná vám příběh desetileté dívky nepřijde nijak zajímavý, řeknete si, co to sakra je, to je jako román pro děti. Jenže to by nesmělo být v době nacistického Německa, za druhé světové války, její matka by nesměla být komunistka, její pěstouni by nesměli mít ve sklepě Žida a vypravěčem by nemohla být smrt. Jo, tak tenhle příběh je bomba.”

...................................................................................................................................................

Adam Kay: Bude to bolet, doktore?

Žánr: Světová literatura, humor, román I Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 90 %

Adama Kaye znají dneska nejen britští čtenáři jako humoristického spisovatele. Před lety ale začínal jako lékař ve státní nemocnici a v e-knize s podtitulem Tajné deníky mladého lékaře pak líčí, co všechno při svých směnách i nekonečných přesčasech zažil.

Tak předně, na pořadu dne byly 97hodinové pracovní týdny. Ač se na to necítil dost zkušený, musel také dělat rozhodnutí, která vedla buď k životu, nebo smrti. Šlo o svět s nepřetržitými tsunami tělních tekutin, kde - jak sám s ironií konstatuje - vydělával méně než automat na nemocničním parkovišti.

U e-knihy Bude to bolet, doktore? se budete hodně smát. Ale jen do doby, než vám dojde, že se příběhy skutečně staly. A že se s něčím podobným pravděpodobně potkává i mnoho českých začínajících lékařů. Román, na který pějí ódy jak recenzenti, tak i čtenáři, získal hned čtyři Národní britské ceny za literaturu včetně Knihy roku. Asi i proto si dílo vybrala stanice BBC a nyní připravuje osmidílnou televizní sérii.

...................................................................................................................................................

Margaret Atwoodová: Příběh služebnice

Žánr: Světová literatura, sci-fi I Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 79 %

Dystopický příběh v podání kanadské držitelky Nobelovy ceny Margaret Atwoodové, to je Příběh služebnice. Představte si, že žijete ve státě Gileád. Leží na ruinách bývalých Spojených států a vládne tu klerofašistický režim, který nade vše staví tradiční hodnoty. Kromě něj se Gileád „pyšní” i mnoha ekologickými katastrofami a také obří mírou neplodnosti.

Pokud jste Velitel nebo Manželka, máte to dobré. Jenže Manželky jsou právě těmi neplodnými, a tak potřebují Služebnice, které coby otrokyně zajišťují režimu reprodukci. Jsou vlastně nádobami a se svými potomky se po narození nikdy nesetkají. Jednou z nich je i hlavní hrdinka June Osbornová. Vedle zodpovědného plnění své role musí být mistrná v kormidlování mezi Veliteli, Manželkami i hospodyněmi Martami, aby na sebe neprozradila příliš. Protože Gileád nikdy nespí…

Margaret Atwoodová získala za román Příběh služebnice cenu Arthura C. Clarka a byla nominována na prestižní Bookerovu cenu. Audiokniha, kterou čte Zuzana Kajnarová, pak obsahuje jednu bonusovou kapitolu, jíž autorka napsala pouze pro audioknižní vydání.

Autor úvodní fotografie: HBO.