Román Rozhovory s přáteli ukazuje, jak (ne)těžká je cesta k dospělosti v 21. století
26. 8. 2019 12:23 | Patricie Kolohnátková

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Svůj debutový román Rozhovory s přáteli napsala irská spisovatelka Sally Rooneyová už v  šestadvaceti letech. Je o vztazích v době, kdy jsme zvyklí komunikovat spíš než tváří v tvář přes maily nebo zprávy. A i když by se na první pohled mohlo zdát, že jde o prvoplánovou červenou knihovnu, ve skutečnosti tomu tak úplně není. Ano, Rozhovory s přáteli jsou primárně určené nám, ženám. O jasně nalinkovaný románek, kde už dopředu víte, jak všechno dopadne, a jednotlivé charaktery šustí odshora až dolů, ale rozhodně nejde. Pokud tedy hledáte vztahový příběh, který neklouže po povrchu, tato e-kniha vás určitě nezklame.

Hlavní hrdinkou Rozhovorů s přáteli je Frances. Jde o mladou, dvaceti a něco letou studentku a básnířku. Seznámíte se ale i s Bobbi, její nejlepší kamarádkou, se kterou měla Frances kdysi vztah. Společně vystupují na různých básnických večerech, kde si jich jednu všimne o víc než dekádu starší Melissa.

Tato novinářka se o nich rozhodne napsat článek a postupně je přivede také k sobě domů. Tam se seznamují s jejím manželem Nickem, hercem z dobré rodiny, kterému i když je přes třicet, tak na svoji velkou roli na stříbrném plátně stále čeká. Jak byste tak čekali, Nick Frances zaujme, a to o dost víc, než by aspoň na to, že je ženatý, bylo zdrávo. A zprvu utajovaný románek postupně směřuje ke zcela zřejmé katastrofě, kam nakonec dorazí.

Protože jsme v roce 2019, důležitou roli v románu hrají maily i zprávy, které si jednotliví protagonisté posílají a které z Rozhovorů s přáteli dělají svěží příběh z 21. století. Ještě důležitější roli ale hraje Frances a její hledání na cestě k dospělosti, které je plné slepých uliček. Román ale také ukazuje, že i když je možná v době všemožných komunikátorů cesta k tomu druhému mnohem snadnější a rychlejší, v podstatě není o nic jednodušší. A že spíš záleží na tom, o čem se nemluví, než o tom, co si hlavní protagonisté říkají v mailech nebo ve zprávách.

Pokud je vám tolik, co hlavní hrdince, nejspíš se budete s jejími myšlenkovými pochody sem tam ztotožňovat. A jestli je vám o trochu víc, budete si blahořečit, že už tohle „telecí” období máte za sebou. Protože zatímco v podání elektronického inkoustu vám budou věci jasné na první přečtení, sama Frances je často chápe zcela opačně. Což ale samozřejmě k jejímu věku patří, a pokud si sáhnete na srdce, budete muset konstatovat, že jste to tehdy měli stejně.

Trochu zavádějící je na celém příběhu skutečnost, že tu v přímých řečích chybí uvozovky, takže se v jednotlivých dialozích občas ztratíte. Jde ale o záměr autorky, který je v českém překladu zcela totožný s originálem, a tak se za to na Radku Šmahelovou, která se o lokalizaci textu postarala, zlobit rozhodně nemůžete. Rozčilovat vás ale také možná bude liknavost a zmatenost Frances, o které zkrátka tak úplně nemůžete říct, že by byla sympatická nebo že byste se s ní chtěli jakkoliv ztotožňovat.

Jak už ale bylo řečeno, podobné karamboly jsou součástí každé cesty k dospělosti, takže i když s jejím jednáním nebudete občas souhlasit, rozhodně o něm nemůžete říct, že je jakkoliv nereálné nebo neautentické. Jako bonus na vás pak čeká konec, který tak úplně čekat nebudete, i téměř abstraktní obrazy nebo situace, kterými je děj prošpikovaný.

Podobných románů s psychologickým nebo sociálním rozměrem, jako je Rozhovor s přáteli, už bylo jistě napsáno pár desítek, stovek nebo tisíc. Tady ale věříte Sally Rooneyové každé slovo. Protože takovýhle příběh se úplně klidně bez jakýchkoliv příkras mohl stát. A právě v tom, že nic není bílé, nebo černé, je kouzlo Rozhovorů s přáteli. Pokud tedy hledáte neotřelou love story, je tato e-kniha přesně pro vás.

Rozhovory s přáteli