Portrétoval anglickou královnu
Bohumil Vostal
Délka: 10 h 22 min
Interpret:
Tomáš Černý
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2025
Typ souboru: MP3
Velikost: 585 MB
FASCINUJÍCÍ PŘÍBĚH SOCHAŘE KRÁLOVSKÉ RODINY FRANTY BĚLSKÉHO
Příběh českého sochaře Franty Bělského, který měl jako jediný Čech tu čest ztvárnit královskou rodinu, a to nejen samotnou Alžbětu II., ale i vévodu z Edinburghu, královnu matku nebo prince Williama.
Kým byl český sochař Alžběty II.? Na to odpovídá audiokniha Portrétoval anglickou královnu, která dostala Cenu E. E. Kische za literaturu faktu v oblasti popularizace. Málokdo ví, že v Brně narozený Franta Bělský (1921–2000) byl jediným sochařem na světě, který portrétoval hned čtyři generace královské rodiny za druhé alžbětinské éry. Modelem mu v Buckinghamském paláci seděla nejen samotná panovnice, ale taky její choť princ Philip. V Kensigtonském paláci si hrál při portrétování s malým princem Williamem, dvakrát dostal od windsorské dynastie zakázku na zvěčnění prince Andrewa a v ateliéru si při práci pouštěl hudbu s tolik oblíbenou královnou matkou. Jenže cesta k tomu byla strastiplná. Jeho rodina kvůli židovskému původu musela utéct před Hitlerem z Prahy do Anglie, on sám pak bojoval v zákopech. Zbytek jeho příbuzných zahynul při holocaustu v koncentračních táborech. Když se vrátil jako voják do Československa, stihnul vytvořit dnes už ikonickou desku parašutistům z výsadku Anthropoid na pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Pak musel utíkat znovu do Anglie, a to kvůli komunistickému puči. Na ostrovech jsou jeho další sochy u vstupu do premiérského sídla v Downing Street, na Trafalgarském náměstí v Londýně, a třeba v USA ve Fultonu před Churchillovým muzeem. Nechte se provést příběhem, jemuž nechybí humor díky Bělského manželce Margaret, která měla jako jediná žena v 50. letech ve Fleet Street k dispozici pro svoje skeče titulní stranu masově vydávaných novin.
BOHUMIL VOSTAL
Český novinář, autor reportážního dokumentu o sochaři Frantovi Bělském, který uvedla ČT24 u příležitosti 100. výročí jeho narození. Zpravodajsky pokrýval svatbu prince Harryho a vévodkyně Meghan, pohřeb prince Philipa, Platinové jubileum a státní pohřeb Alžběty II. O českém exilu v Anglii natočil v roce 2018 pořad Zapomenuté protesty, který byl nominovaný na FPA Awards v Londýně. Od roku 2022 je zpravodajem České televize ve Washingtonu, předtím v Londýně (2018–2022) a Bruselu (2012–2017). V letech 2000–2005 působil jako externí redaktor české redakce BBC v Praze. Vystudoval gymnázium v Třebíči, poté žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Studoval také na zahraničních univerzitách – na Loughborough University ve Velké Británii a na Georgetownské univerzitě v USA.
TOMÁŠ ČERNÝ
Redaktor, dramaturg, moderátor a hlasatel Českého rozhlasu, kde se zaměřuje na historii rozhlasového vysílání. Jako dramaturg se podílí na jednom z nejposlouchanějších pořadů Českého rozhlasu Host Lucie Výborné. Dříve působil na stanici ČRo 2 – Praha (dnes Dvojka), připravoval a uváděl Studio Retro (RozHraní), Dobré jitro, 3x60, a to v pohodě, Nedělní Kolonádu, Noční Mikrofórum, Hvězdný prach, Kolotoč a mnoho dalších. Je jedním z největších znalců archivu Českého rozhlasu. Celým svým srdcem je rozhlasákem a jeho motto zní: „Rozhlas je jeden, rádií spousta.“ Jeho hlas slýchají cestující na lince C pražského metra.
Nahrávka vznikla podle knihy Bohumila Vostala Portrétoval anglickou královnu, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2023. Copyright © Bohumil Vostal, 2023. Čte Tomáš Černý. Režie Soundguru. Technická redakce Martin Novotný. Vyrobilo studio Soundguru. Cover photo © Don Honeyman (pro Franta Belsky Estate). Úprava obálky Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2025.
Audiokniha Portrétoval anglickou královnu, autor Bohumil Vostal, čte Tomáš Černý.