Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Zelené pahorky africké

Zelené pahorky africké

Ernest Hemingway

Délka: 8 h 45 min
Interpret: Tomáš Černý
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 494 MB

ČLOVĚK LOVÍ, DOKUD ŽIJE

Kniha velkého vypravěče, který líčí zážitky lidí uprostřed africké přírody. Vzrušující příhody vášnivého lovce, filozofické úvahy moudrého muže.

Nedozírná volná prostranství buše, obrazy pestrobarevné africké krajiny, neodbytné vzrušení lovce krátce předtím, než zmáčkne spoušť. To jsou pocity absolutního štěstí, které Hemingway v Africe zažíval. Své vzpomínky na jedinečný ráz africké krajiny přibližuje srozumitelným a jednoduchým stylem, věrohodně a nestrojeně. Lyrický cestopisný deník není jen barvitým líčením krajiny a vzrušujících příhod vášnivého lovce a milovníka zvěře. Jeho součástí jsou i úvahy o světě, umění a životě. „Kdyby se někomu zdálo, že je v mém vypravování příliš málo o lásce, je na něm, aby si v příběhu našel nebo našla tolik lásky, kolik právě prožívá,“ nabádá spisovatel a dodává: „Správný lov má vypadat tak, že člověk loví, dokud žije a dokud takové a takové zvíře existuje.“

ERNEST HEMINGWAY
Americký spisovatel, nositel Pullitzerovy i Nobelovy ceny. Jeho úsporný styl se stal pojmem v moderní světové literatuře. Už na střední škole byl pevně rozhodnut stát se spisovatelem. Jako dobrovolník odjel na italskou frontu, později své zážitky zpracoval v románu Sbohem, armádo. Dvacátá léta tráví v Evropě, v Paříži se stýká s tvůrci „ztracené generace“, ale vrací se do Ameriky a posléze se usazuje na Kubě. Na přelomu let 1933–1934 strávil několik týdnů na safari v Africe a tyto zážitky ho inspirovaly k napsání románu Zelené pahorky africké. Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války, po návratu do Ameriky napsal pravdivou výpověď o válce Komu zvoní hrana. Během druhé světové války se aktivně účastnil bojů na Siegfriedově linii. Po válce se vrátil na svou rezidenci na Kubu, kde napsal román Rajská zahrada, vydaný však až po jeho smrti. V roce 1951 dokončuje slavnou novelu Stařec a moře. Těžce nemocný pravděpodobně spáchal sebevraždu.

TOMÁŠ ČERNÝ
Redaktor, dramaturg, moderátor a hlasatel Českého rozhlasu, kde se zaměřuje na historii rozhlasového vysílání. Jako dramaturg se podílí na jednom z nejposlouchanějších pořadů Českého rozhlasu Host Lucie Výborné. Dříve působil na stanici ČRo 2 – Praha (dnes Dvojka), připravoval a uváděl Studio Retro (RozHraní), Dobré jitro, 3x60, a to v pohodě, Nedělní Kolonáda, Noční Mikrofórum, Hvězdný prach, Kolotoč a mnoho dalších. Je jedním z největších znalců archivu Českého rozhlasu. Celým svým srdcem je rozhlasákem a jeho motto zní: „Rozhlas je jeden, rádií spousta.“ Jeho hlas slýchají cestující na lince C pražského metra.

Nahrávka vznikla podle knihy Ernesta Hemingwaye Zelené pahorky africké vydané nakladatelstvím Orbis v roce 1965. GREEN HILLS OF AFRICA Copyright © 1935 by Ernest Hemingway. Copyright renewed © 1963 by Ernest Hemingway. All Rights Reserved. Published by arrangement with the original publisher, Simon & Schuster Audio, a division of Simon and Schuster, Inc. Z anglického originálu Green Hills of Africa přeložili Luba a Rudolf Pellarovi. Translation © Luba a Rudolf Pellarovi 1963. Čte Tomáš Černý. Zvukové předěly Jan Tichý. Mastering Soundguru. Technická redakce Klára Vejda Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Zelené pahorky africké, autor Ernest Hemingway, čte Tomáš Černý.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma