Obálka audioknihy Schindlerův seznam

Interpret: Vladislav Beneš
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Strhující audioknižní zpracování osudů Oskara Schindlera – kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“.

Román, který je mistrovským, mnohovrstevnatým vylíčením charakterů a osudů jedinců zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla, získal Man Bookerovu Cenu.

Audioknihu v podání jednoho z našich předních interpretů dokresluje hudební doprovod, inspirovaný hudbou ke stejnojmennému filmu Stevena Spielberga, stěžejního díla světové kinematografie.

THOMAS MICHAEL KENEALLY
Australský prozaik, dramatik, herec a herec, studoval na St' Patric College ve Strathfieldu v Sydney, kde je po něm pojmenovaná literární cena. Vstoupil do semináře se záměrem stát se katolickým knězem, ale vystoupil z něj před svým vysvěcením. Posléze pracoval jako učitel v Sydney a přednášel na University of England. Schindlerův seznam (Schindler's Ark 1982) je pravděpodobně jeho nejznámějším dílem. Kniha vznikla na základě podnětu Poldeka Pfefferberga, který díky Oscarovi Schindlerovi přežil holokaust a čerpá z rozhovorů s padesáti svědectví přeživších Židů ze sedmi zemí. Román se stal námětem k oskarovému filmu Stevena Spielberga v hlavní roli s Liamem Neesonem. Vedle Schindlerova seznamu je autorem více než tří desítek dalších románů a řady děl literatury faktu.

VLADISLAV BENEŠ
Od dětství se věnoval herectví a dabingu. Vystudoval Činoherní herectví na DAMU (1980) a od roku 1983 je členem činohry Národního divadla v Praze. Vytvořil zde dosud více než sedmdesát rolí a herecky zrál na rozličných typech. Díky svému charakteristickému, příjemnému hlasovému projevu získal desítky zajímavých rolí v dabingu (jeho hlasem promluvají Pierce Brosnan nebo Richarda Gere), velké dabingové příležitosti mu přinášejí také zahraniční seriály (například Kriminálka Las Vegas). Řadu let působí jako pedagog hudebně-dramatického oboru Pražské konzervatoře a diváci ho znají také z filmů a televizních inscenací a seriálů. Pro Tympanum načetl audioknihu O myších a lidech.

Nahrávka vznikla podle knihy Thomase Kennealyho Schinlerův seznam vydané nakladatelstvím LEDA v roce 2009. Copyright © 1982 by Serpentine Publishing Co. Pty Ltd. Z anglického originálu Schindler’s Ark, vydaného v nakladatelství Touchstone, a Division of Simon & Schuster, Inc., přeložila Gita Zbavitelová. Translation © Gita Zbavitelová, 2009. Čte Vladislav Beneš. Hudba Dominik Svoboda. Housle Ludmila Pavlová. Režie, střih a mastering Filip Gemroth. Ilustrace © Toy_Box. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020. www.tympanum.cz

Schindlerův seznam – audioknižní zpracování předlohy filmu, oceněného sedmi Oscary. Autor Thomas Michael Keneally, čte Vladislav Beneš.