Obálka audioknihy Povstání českého lidu

Interpret: Jan Ondrovčák
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2016

Z komentáře k původnímu LP albu 1218 3724 vyrobenému ve spolupráci s Českým svazem protifašistických bojovníků a vydanému Supraphonem v roce 1985:
Touto deskou navazujeme na alba dosud vydaných gramofonových desek Supraphonu, ve kterých jsou zachyceny osobní vzpomínky účastníků protifašistického zápasu v letech druhé světové války, zvláště příslušníků I. československého armádního sboru v SSSR. Deskou, která přináší autentické výpovědi několika bojovníků domácí fronty, chceme připomenout podíl tisíců účastníků protifašistického hnutí na domácí půdě, kteří za soustavného ohrožení svobody a života pozvedli svůj hlas a ruku proti sveřepému okupantovi v době pro náš národ nejtěžší. Všichni tito ilegální pracovníci, mnohdy bezejmenní, partyzáni a jejich pomocníci, prokázali vysokou míru uvědomělého nepatetického vlastenectví a bezmezné hrdinství. Bezpočetné jsou rovněž řady těch, kteří položili své životy za naši svobodu.
I když řady protifašistických bojovníků značně prořídly, bylo by možno vybrat desítky dalších, kteří by podali osobní svědectví a přispěli tím k objasnění a pochopení důležitosti a složitosti boje v týlu nepřítele. Také by mohli hovořit příslušníci mnoha jiných partyzánských oddílů, ilegálních skupin a povstaleckých jednotek. To ovšem rozsah gramofonové desky neumožňuje. Toto album není historií domácího odboje či partyzánského hnutí. Chce jen několika osobními vzpomínkami připomenout důležitou etapu našich dějin...

Vzpomínají PhDr. Jan Ondrovčák (autor komentáře), pplk. v zál. Vasil Kiš, Adolf Starý, Karel Karas, ing. Oldřich Němeček, Antonín Hradílek, Valentin Gába, RSDr. Josef Mašek a Vladimít Putík.
Průvodní slovo napsal a hovoří Jiří Šrámek

Povstání českého lidu - audiokniha obsahuje osobní vzpomínky účastníků protifašistického zápasu v letech druhé světové války. Hovoří Valentin Gába, Antonín Hradílek, Karel Karas, Vasil Kiš, Josef Mašek, Oldřich Němeček, Jan Ondrovčák, Vladimír Putík, Adolf Starý a další.