Obálka audioknihy Život po životě

Interpret: Ilja Kreslík
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Přelomová kniha tématu posmrtného života, která nastartovala celý vědní obor a demytizovala pocity těch, kteří se dostali do prožitků blízkých smrti.

Prožitky blízko smrti zažívaly všechny generace lidstva. Především v posledních dvou století s příchodem sekularizovaného způsobu života se ale lidé přestali s těmito prožitky svěřovat. Báli se, že budou vysmívaní, anebo měli dojem, že šlo o halucinace vyvolané medikací. Až studium doktora Moodyho pomalu, ale jistě tyto pocity oddémonizovalo. Zjistil, že respondenti mají některé společné rysy, například zdání bytí mimo tělo, průchod tunelem, setkání s mrtvými příbuznými a vnímání silného světla. Dokázal, že si umírající pacient uvědomuje své okolí i potom, co byl prohlášený za klinicky mrtvého. Pocity těch, kteří se – navzdory prognózám – vrátili nazpět do života, najdeme v knize Život po životě.

Příběhy navrátivších jsou ze dvou skupin – těch, kteří byli oživeni po tom, co byli prohlášeni za mrtvé a těch, kteří utrpěli vážná zranění, nebo byli smrtelně nemocní. Kniha se nesnaží z nasbíraných faktů udělat senzaci, ale přistupuje k nim z vědeckého hlediska, aniž by tím snižovala svou srozumitelnost.

RAYMOND A. MOODY JR.
Americký spisovatel, filozof, psycholog a lékař, první badatel zabývající se tematikou prožitků blízkých smrti. Po studiu filozofie na Univerzity of Virginia vystudoval na University of West Georgia psychologii. Po absolutoriu pracoval jako psychiatr ve státní nemocnici v Georgii. Jeho výzkum zkušeností blízkých smrti má vedle milionu nadšených posluchačů a čtenářů nejen z řad neodborné veřejnosti, podobně velký počet kritiků. V češtině z Moodyho díla vyšlo: Život po životě, Život před životem: návraty do minulých životů, Život po ztrátě, Kdo se směje naposled. Ve spolupráci s Paulem Perrym napsal: Doteky věčnosti: zkoumání zážitků sdílené smrti, Opětovná setkání: shledání se zemřelými (vyšlo i jako Opětovná shledání: setkávání se zemřelými), Paranormální svět: můj život věnovaný hledání života po životě.

ILJA KRESLÍK
Narodil se v Brně, kde vystudoval gymnázium a v roce 1977 absolvoval JAMU. Po studiích zamířil do Divadla v Šumperku a poté v letech 1979–1993 působil v Divadle bratří Mrštíků. Dnes je na volné noze, hostuje v brněnském Národním divadle, spolupracuje s Českým rozhlasem Brno a věnuje se dabingu. Ve volném čase píše, maluje, chodí na houby a rybaří.

Nahrávka vznikla podle knihy Raymonda A. Moodyho Život po životě vydané nakladatelstvím Euromedia Group, a. s. v edici Pragma v roce 2019. Z anglického originálu Life After Life přeložil Boris Jaroš. Translation © Boris Jaroš, 2005. Čte Ilja Kreslík. Hudba Soundguru. Režie, zvuk Jiří Pochvalovský. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Život po životě obsahuje vzpomínky těch, kteří přežili svou klinickou smrt. Autor Raymond A. Moody, čte Ilja Kreslík.