Obálka audioknihy Pretorián

Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2021
Série: Quintus Licinius Cato díl 11

Řím roku 50 našeho letopočtu je nebezpečné místo, kde na každém rohu číhá zrada. Navíc ho sužuje palčivý nedostatek obilí, který hrozí vzpourou městské lůzy. Největší hrozbu pro císaře Claudia představují spiklenci, kteří si říkají Osvoboditelé a jejichž baštou je zřejmě pretoriánská garda. Císařský tajemník Narcissus proto povolává do města dva osvědčené veterány římské armády, kteří již bezpočtukrát prokázali svou věrnost panovníkovi: prefekta Catona a centuriona Macrona.

Oba důstojníci mají za úkol připojit se pod falešnými jmény k pretoriánské gardě, jejíž kolonu nedávno přepadli neznámí útočníci a uloupili jí množství stříbra, a proniknout do konspiračních plánů. Jakmile se však začnou prodírat předivem spiklenců, narazí na svého starého nepřítele, který může prozradit, kdo skutečně jsou, a poslat je tak na jistou smrt. Catona a Macrona teď čeká závod s časem, v němž musejí nejen odhalit organizátora celého spiknutí, v němž je víc podivností, než se na první pohled zdá, ale také zachránit své přátelství a životy.

Tento díl obsahuje rozhovor s autorem Simonem Scarrowem namluvený Zbyškem Horákem.

SIMON SCARROW
Simon Scarrow (1969) se narodil v Nigerii. Po návratu do Británie vystudoval historii na University of East Anglia a poté učil tento obor na city College Norwich. Specializoval se zejména na římské dějiny a pořádal pro své studenty poznávací cesty po římských památkách a muzeích, během nichž si své znalosti ještě prohloubil. Nakonec se rozhodl, že všechny tyto poznatky zúročí a začne psát takové knihy, jaké by si sám rád přečetl – napínavé vojenské příběhy z období římské invaze do Británie. Je známý především díky sérii Orel, římské vojenské fikci stanovené na území Římské říše, která se týká druhé invaze do Británie a následné dlouhodobé kampaně Julio-Claudijské dynastie. Proslavil se sérií románů, jejichž hlavními hrdiny jsou dva římští vojáci – zkušený bojovník Lucius Cornelius Macro a jeho zástupce – nadějný mladý rekrut Quintus Licinius Cato, kteří bojují pod znakem orla. Kromě toho nyní pracuje na nové řadě „Revoluce“, jejíž děj se odehrává v období Napoleona a Wellingtona.

MAREK HOLÝ
Brněnský herec. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Odtud jeho cesta pokračovala do Prahy, kde se stal členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie za rok 2013 za titulní roli v muzikálu Zorro. V televizi se objevuje zřídka, například v pohádkách Sedmero krkavců nebo Kočičí princezna. Hodně se věnuje dabingu a načítání audioknih.