Obálka audioknihy Temno: Stručná historie

Interpret: Miroslav Černý
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

DOBA POBĚLOHORSKÁ - ÚPADEK, NEBO ROZKVĚT SPOLEČNOSTI?

Přehledně a čtivě zpracovaný přehled českých dějin v 17. a první polovině 18. století se snaží o vyvážený pohled na pobělohorskou dobu, schematicky nazývanou dobou temna.

Bitva na Bílé hoře je symbolem potupné porážky, po níž následovala násilná rekatolizace, utužení moci Habsburků v českých zemích a emigrace elit. Historička Ivana Čornejová nabízí stručný, hutný a čtivý přehled toho nejdůležitějšího, co se dělo mezi lety 1618 a 1743 (včetně běsnění třicetileté války) a klade si otázku, zda tato éra je opravdu jen dobou úpadku společnosti, nebo přinesla českým zemím i něco pozitivního. Vždyť je to i doba velkolepé barokní kultury a vzdělanosti, doba, kdy se české země otevírají světu. Jezuité tu šířili nejen vzdělanost, ale jejich mise často provázelo i horoucí vlastenectví, jak je patrné z působení Bohuslava Balbína. Historička vytvořila přehledný a vyvážený pohled na tuto rozporuplnou dobu.

IVANA ČORNEJOVÁ
Česká historička specializující se na české a církevní dějiny 16.–18. století a dějiny českého školství, zejména Univerzity Karlovy. Působila na Ústavu dějin UK, v Archivu UK a přednášela na Katedře dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty UK. Je předsedkyní redakční rady časopisu Marginalia historica. K jejím významným pracím patří Kapitoly z dějin pražské univerzity 1622–1733, Ve stínu tvých křídel: Habsburkové v českých dějinách nebo Tovaryšstvo Ježíšovo: Jezuité v Čechách. Spolupracovala i na sedmém svazku Velkých dějin zemí Koruny české.

MIROSLAV ČERNÝ
Český herec narozený v Olomouci. Hraje v Divadle Tramtarie, U stolu, Polárka, Divadlo Scéna, působil v Divadle Feste, Národním divadle Brno, v Šumperku a Chebu. V osobním dotazníku uvádí, že miluje kvákošský boty, nemá rád zbytečné otázky a během dne se dokáže objevit na třech až čtyřech různých místech. Mezi jeho záliby patří odehrát za jeden den co nejvíce představení. Snaží se prý totiž o zápis do Guinessovy knihy rekordů v počtu představení za den, týden a měsíc.

Nahrávka vznikla podle knihy Ivany Čornejové Temno: Stručná historie vydané nakladatelstvím Paseka v roce 2022. Copyright © Ivana Čornejová, 2022. Režie, zvuk Jiří Pochvalovský. Čte Miroslav Černý. Technická redakce Jaroslav Janda. Design a grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka, 2023.

Audiokniha Temno: Stručná historie, autorka Ivana Čornejová, čte Miroslav Černý.