Obálka audioknihy Desatero smyslů

Vydavatel: Dokořán, Tympanum
Vydáno: 2021

JAK LIDÉ A ZVÍŘATA VNÍMAJÍ OKOLNÍ SVĚT

Laureát ceny Magnesia Litera 2021 za naučnou literaturu přináší přístupnou formou fascinující a neuvěřitelné zprávy ze světa zvířat, které vás ohromí.

Jak je možné, že sépie navzájem komunikují barevnými změnami kůže, když jsou barvoslepé? Jak zjistí ptáci lesňáčci blížící se živelní pohromu s předstihem, který jim umožní prchnout před katastrofou stovky kilometrů daleko?“

Na tyto a další otázky nachází ve své nesmírně zajímavé knize biolog Jaroslav Petr odpovědi. Najdeme v ní neuvěřitelné množství dalších anomálií a kuriozit, nad kterými zůstává rozum stát. Všichni totiž víme, že díky „velké pětce“, jak autor nazývá hlavní smysly čich, chuť, hmat, sluch a zrak, jsme se naučili všechno co víme a umíme, ale zvířata toho vnímají mnohem více, než my. Lidově známé je třeba to, že sovy poslouchají v prostorovém provedení, před kterým blednou i ty nejmodernější zvukové aparatury. A zároveň ale zvířata některé naše smysly nemají. Za to jsou však obdařena jinými, kterými nedisponujeme my. Rafinovaný je například americký sysel, který odpuzuje nepřátele tím, že se navoní pachem chřestýše. Vedle těchto fascinujících informací ale autor v publikaci také upozorňuje na úskalí, která zvířatům, jejichž smysly se utvářely po tisíciletí, způsobují násilné zásahy člověka do přírody. Čtivá kniha potvrzuje pověst autora jako výborného vypravěče s vynikajícími znalostmi o přírodě kolem nás.

Audiokniha vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán.

JAROSLAV PETR
Biolog a popularizátor vědy. Absolvoval Vysokou školu zemědělskou, obor zootechnik (1982). Od roku 1983 pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby. Zabývá se regulací zrání savčích oocytů a přednáší biotechnologii na České zemědělské univerzitě v Praze, na přírodovědeckých fakultách Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity. Je členem redakční rady odborného měsíčníku Vesmír. V roce 2004 byl jmenován profesorem v oboru fyziologie, anatomie a reprodukce hospodářských zvířat. Ve volném čase se věnuje popularizaci vědy. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem a Lidovými novinami, přispívá do časopisů a internetových serverů věnovaných popularizaci vědy a vydal Klonování. Hrozba, nebo naděje? (2003), Když jdou ryby rybařit (2010) a Desatero smyslů (2020).

ZBYŠEK HORÁK
Moderátor a dabér. Poprvé se v českých (tehdy československých) médiích objevil v roce 1985, kdy pracoval jako hlasatel Československého rozhlasu. V hlasatelské kariéře pokračoval v devadesátých letech na soukromých rozhlasových stanicích, na obrazovce veřejnoprávní i soukromé televize. Na přelomu tisíciletí se vrátil do Českého rozhlasu a stál u zrodu regionální stanice Český rozhlas Region Praha a střední Čechy. V současné době působí především jako dabér, posluchači ho mohou znát jako hlas Jeremy Clarksona z oblíbené motoristického pořadu Top Gear. Namlouvá komentáře k dokumentárním filmům a seriálům, kterých má na kontě stovky (například Toulavá kamera) a hrál menší role v seriálech a filmech.

Nahrávka vznikla podle knihy Jaroslava Petra Desatero smyslů vydané nakladatelstvím Argo ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán v roce 2020. Copyright © Jaroslav Petr, 2021. Čte Zbyšek Horák. Hudba Soundguru. Režie, zvuk Jan Koukal. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Pavel Růt. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Desatero smyslů – populárně naučná audiokniha o přírodě kolem nás. Autor Jaroslav Petr, čte Zbyšek Horák.