Obálka audioknihy Deník kastelána

Interpret: Jaroslav Plesl
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

CO VŠECHNO SE SKRÝVÁ VE ZDECH ARISTOKRATICKÝCH?

Pětatřicetiletý Vik opouští velkoměsto a odchází na venkov, kde chce najít ztracený klid, obnovit víru ve smysl života a možná i sílu zachránit zhroucené manželství. Zámek, kde má sloužit jako kastelán a kam má brzy přivést své blízké, ho však od první chvíle zaskočí.

V deníku líčí, jak se před ním toto prostředí odkrývá jako místo plné dávných dramat a nečekaných setkání. Magie starých zdí posléze prosákne do života celé jeho rodiny stejně hravě, jako kdyby se jimi protahovala bílá paní Perchta nebo přízraky z říše hororu. Bude proti tomu zdravý rozum stačit, anebo jsou věci mezi nebem a zemí, s nimiž se člověk prostě musí smířit? Hrdina možná nenajde, co hledá, nejspíš nezíská, co si přeje, a patrně nic nebude, jak si vysnil – ale na každý pád mu rozlehlé obydlí někdejší šlechty odhalí skutečnosti, o nichž dosud neměl nejmenší tušení.

EVŽEN BOČEK
Narodil se v Kyjově, kde navštěvoval základní školu i gymnázium, studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a posléze Masarykovu univerzitu v Brně. Po ukončení studia učil na ZŠ Červené Domky v Hodoníně a poté byl zaměstnán v Národním památkovém ústavu jako kastelán na Státním zámku Milotice, čemuž se věnuje dodnes. Pod pseudonymem Jan Bittner vydal knihu Deník kastelána (1999, 2008, 2014), pod svým jménem romány Poslední aristokratka (2012, Cena Miloslava Švandrlíka 2012: Nejlepší humoristická kniha), Aristokratka ve varu (2013), Aristokratka na koni (2016) a Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka (2018). Celá „aristokratická“ série vyšla i v audio verzi, podle prvních dvou dílů byla natočena úspěšná filmová adaptace (Jiří Vejdělek, 2019).

JAROSLAV PLESL
Absolvoval Divadelní fakultu JAMU v Brně, od roku 2001 je členem souboru Dejvického divadla. Televizní diváci jej znají ze seriálů Čtvrtá hvězda (2014), České století (2014), Autobazar Monte Karlo (2015–16), Bohéma (2017), Život a doba soudce A. K. (2014, 2017) či Dabing Street (2018) nebo jako moderátora dokumentárního cyklu Štíty Království českého. Filmové publikum nadchl ve snímcích Pravidla lži (2006), Grandhotel (2006), Muži v říji (2009), Největší z Čechů (2010), Sráči (2011), Čtyři slunce (2012), Rozkoš (2013), Krásno (2014), Zločin v Polné (2016) nebo Kvarteto (2017). Za ztvárnění hrobníka Olina ve filmu Díra u Hanušovic (2014) získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Účinkuje i v těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook: sci-fi série Mycelium (2014–2019), Pád Cařihradu (2014), Sběratel (Audiokniha roku 2015: Nejlepší dramatizovaná četba), Porodní bába (2016), Povídání o pejskovi a kočičce (2018), Na západní frontě klid (2018; vyhlášena jako nejlepší audiokniha v soutěži Kniha roku 2019).