Fašismus – Varování

Madeleine Albrightová

Délka: 11 h 28 min
Interpret: Taťána Fischerová
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 647 MB

Téměř celé 20. století probíhalo ve znamení střetu demokracie s fašismem. Po hrůzách druhé světové války se zdálo, že svět už nepřipustí, aby se duchovní dědicové Hitlera a Mussoliniho pokusili o návrat. Audiokniha přední osobnosti světové diplomacie s českými kořeny, Madeleine Albrightové, v jedinečném podání Táni Fischerové tento optimistický předpoklad zpochybňuje. Kyvadlo dějin směřující po pádu Berlínské zdi k demokracii se vydává opačným směrem. V řadě zemí světa posilují extrémy a objevují se vůdcové s podobnými taktikami, které používali ve dvacátých a třicátých letech fašisté a nacisté. Audiokniha Fašismus - Varování je výzvou k pochopení vážnosti situace, jež je nezbytné k tomu, abychom se vyhnuli opakování tragických chyb minulosti.

MADELEINE ALBRIGHT
Narodila se v Praze v rodině českého diplomata Josefa Körbela jako Marie Jana Körbelová. Během dětství odešla s rodinou hned dvakrát do exilu, poprvé před Hitlerem do Londýna, podruhé – a nadobro – před komunistickou totalitou dále do Spojených státu. Tam vystudovala a zahájila oslnivou akademickou a politickou kariéru, jež vyvrcholila postem americké ministryně zahraničí ve vládě Billa Clintona, který zastávala jako první žena v historii USA. Působila také jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. Je nositelkou rady významných ocenění, včetně českého Řádu Bílého lva či americké Prezidentské medaile svobody.

TAŤANA FISCHEROVÁ
Česká herečka, politička a občanská aktivistka. V letech 2002 – 2006 byla nezávislou poslankyní v Parlamentu CR. V roce 2013 pak kandidovala na prezidentku České republiky. Oba její rodiče byli za války vězněni v Terezíne a Osvětimi. Po dvou letech studia na brněnské JAMU nastoupila do pražského Činoherního klubu. Zde působila až do roku1973, kdy ji z normalizačních důvodů vyhodili. Podepsala petici Několik věta celá 70. a 80. léta byla prakticky vytěsněna z uměleckého života. Po Sametové revoluci se vedle politické činnosti podílela na práci řady neziskových organizací, nadací a občanských sdružení.

Nahrávka vznikla podle knihy Fašismus: Varování vydané nakladatelstvím Argo v roce 2018. Copyright © Madeleine Albright, 2018. Z anglického originálu Fascism: A Warning, vydaného nakladatelstvím HarperCollins v New Yorku roku 2018, preložil Tomáš Vrba. Translation © Tomáš Vrba, 2018. Čte Tána Fischerová. Režie, zvuk a mastering Pavel Kadlec. Hudba Richard Mlynář. Úprava obalu Emil Križka. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v březnu 2019. www.tympanum.cz

Fašismus – Varování je audiokniha bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové. Čte Taťana Fischerová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky